Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością tylko na pozór może wydawać się błahą sprawą. Praktyka jednak weryfikuje to śmiało „jasnowidztwo” mnogością nie zawsze jasnych i przejrzystych przepisów prawa. Przeczytaj, dlaczego warto zlecić zakładanie sp. z o.o. profesjonalnej kancelarii prawnej.

Data dodania: 2011-07-22

Wyświetleń: 1760

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najważniejszym elementem mającym wpływ na funkcjonowanie firmy w przyszłości ma wybór odpowiedniej formy prawnej działalności. Przy wyborze odpowiedniego rodzaju spółki musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Trzeba ustalić na początku wielkość docelową przedsiębiorstwa oraz wskazać, czym dokładnie firma ma się zajmować. Konieczne jest również wskazanie wymogów fiskalno-podatkowych oraz zdecydować o kształcie i formie księgowości. Warto w każdym wypadku pamiętać, że odpowiedni wybór pozwoli zoptymalizować obciążenia podatkowe i koszty związane z prowadzeniem działalności. Spółka z o.o. może nie jest najdoskonalszą formą prawną, jednak, co by nie stwierdzić, zapewnia sporo zalet i daje niemałe możliwości organizacyjne.

Powyższe pytania są o tyle istotne, że od formy organizacyjno-prawnej uzależnione są także wymogi dotyczące kapitału założycielskiego. W odróżnieniu od prostszych form organizacyjnych, przy spółka kapitałowych umowa spółki musi zostać sporządzona w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Bardzo ważne na tym etapie staje się to, aby maksymalnie precyzyjnie określić wszystkie klauzule i paragrafy, które umożliwią optymalne zarządzanie firmą w przyszłości. Jednak tylko wyspecjalizowane kancelarie prawne świadczące profesjonalne doradztwo prawne będą w stanie zadbać o właściwe przygotowanie projektu umowy takiej spółki.

Profesjonalne porady prawne, którym zajmuje się wyspecjalizowana kancelaria prawna, powinno obejmować również takie czynności, jak składanie wniosków rejestracyjnych. Należy pamiętać, że nowo otwartą spółkę musimy zgłosić obligatoryjnie w kilku instytucjach. Na samym początku należy nową sp. z o.o. zgłosić do Krajowego Rejestry Sądowego. Kolejno należy złożyć wnioski w właściwym miejscowo oddziale ZUS-u oraz Urzędzie Skarbowym. Firma musi także dysponować rachunkiem bankowym służącym do rozliczeń finansowych sp. z o.o.

Najistotniejszym jednak elementem jest to, że zakładanie sp. z o.o. jest stosunkowo czasochłonne. Wynika to m.in. z czasu oczekiwania na odpowiednie dokumentu, jak na przykład zezwolenia, pozwolenia, koncesje, licencje itp. Wiąże się to również z koniecznością przygotowania sporej ilości dokumentów zarówno zewnętrznych (wniosków itp.) oraz wewnętrznych, co nierzadko przysparza sporej ilości problemów i niepotrzebnej nerwowej atmosfery. Zlecając zakładanie spółek kancelarii prawnej otrzymuje się gwarancję bezpieczeństwa i solidności, a co najważniejsze oszczędza się czas i nerwy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena