Dzisiejsze czasy, wszechobecny problem bezrobocia, trud pozyskania pracy...Jak radzą sobie Polacy? Oczywiście, jak to Polacy, stawiają czoła rzeczywistości i ... zakładają spółki, zaczynają prowadzić własne działalności gospodarcze.

Data dodania: 2011-04-17

Wyświetleń: 1529

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Chęci i aspiracje są ogromne, niestety do czasu zetknięcia się z realną koniecznością wyboru rodzaju działalności i spółki. Jaką spółkę powinniśmy wybrać, w jakim regionie opłaca się prowadzić spółkę? zakładanie spółki
Od ostatnich lat wzrasta dość znacząco zainteresowanie spółkami z o.o.. Stało się tak ze względu na obniżenie wymaganego kapitału zakładowego z 50 000zł do 5 000zł. Jest to duża różnica i o wiele mniejszy wydatek, a dokładniej inwestycja dla przedsiębiorcy. Rzeczywistość tak bardzo się nie zmienia i nadal najwięcej spółek z o.o. powstaje w Warszawie j województwie mazowieckim. Stolica stwarza największe możliwości rozwoju gospodarczego praktycznie wszystkich gałęzi gospodarki. W 2010 roku zanotowano tam przyrost o 2915 spółek z o.o. Prężny przyrost spółek z ograniczoną odpowiedzialnością odnotowują także województwa: Śląskie, Wielkopolskie, Małopolskie Pomorskie.
Trzeba się jednak zastanowić nad lokalizacją przyszłej spółki. A może regiony, w których jest mało spółek, okażą się korzystniejsze? Wszystko zależy także od specyfiki działalności. Jeżeli nasza spółka ma świadczyć usługi bezpośredni dla klientów, nie ma co liczyć na rozwój w regionach słabo rozwiniętych - głównie chodzi tu o regiony wschodniej Polski.

Jaki rodzaj spółki wybrać?

W Polsce możemy założyć: spółkę cywilną, jawną, partnerską, komandytową, komandytowo-akcyjną, z o.o. i akcyjną.

Tylko spółki z o.o. i akcyjna należą do spółek kapitałowych, reszta to spółki osobowe. Najprostszą formą zdecydowanie spółka cywilna. Do jej zawarcia nie jest nawet wymagana umowa, którą jednak zazwyczaj się zawiera ze względów bezpieczeństwa. Jest najlepsza dla małych działalności, o niskich obrotach.
Spółka partnerska jest przeznaczona dla osób wykonujących wolny zawód, np. lekarza dentysty, radcy prawnego, księgowego, biegłego rewidenta, etc.
Spółki komandytowa i komandytowo-akcyjna są związane z różną odpowiedzialnością komandytariuszy i komplementariuszy wobec zobowiązań spółki. Często przedsiębiorcy powołują jako komplementariusza spółkę z o.o., która nie prowadzi działalności dochodowej, co powoduje omijanie pewnych podatków.
Spółki z o.o. i akcyjna są spółkami kapitałowymi. Kapitał zakładowy spółki akcyjnej jest dość wysoki, wynosi 100 000zł. Spółki te posiadają osobowość prawną, przez co podatek płacony jest tylko od ich dochodu, czyli podatek dochodowy od osób prawnych. Minusem tych spółek jest występowanie podwójnego opodatkowania, które jest przyczyną występowania 19% podatku od wypłacanych dywidend wspólnikom spółki. W spółkach kapitałowych nie odpowiadamy jednak całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki, co sprzyja dużym działalnościom o podwyższonym ryzyku sukcesu. Niestety nikt za nas nie podejmie decyzji, sami musimy wybrać rodzaj zakładanej spółki.

Zobacz także:
rodzaje spółek >>

Nie obawiaj się rzeczywistości, kieruj sam swoim losem, bądź przedsiębiorczy, miej inspiracje oraz cel, do którego będziesz dążyć! Stań się przedsiębiorcą!

Licencja: Creative Commons
0 Ocena