Na początku Arabowie destylowali wino i sprzedawali je, jako eliksiry przedłużające życie i dające młodość, dlatego właśnie w Europie Łacińskiej wódka zyskała miano aqua vita, a więc woda życia. Trudno sobie wyobrazić, że aż do XVI wieku spiritus uchodził za produkt leczniczy, a dopiero po użyciu do destylacji zboża zaczęto go masowo spożywać. Mieszkańcy Skandynawii, Polacy i Rosjanie wciąż się spierają, kto wódkę wynalazł, jedno jest jednak pewne, ten trunek opanował świat. Ale nie od razu.
Na Zachodzie do wódki przekonywano się przez wieki. Amerykanie mieli swoją whiskey, nieco bliżsi sąsiedzi Francuzi od wieków raczyli się winem, Niemcy mieli swoje piwo. W Polsce, krajach wschodnich i skandynawskich wódka święciła triumfy. Może właśnie dlatego dziś nasz naród uchodzi za ten, gdzie głowy są najmocniejsze? W każdym razie rzecz w tym, że dla Zachodu czysta wódka była po prostu nie do wypicia, właśnie ze względu na dużą zawartość alkoholu, ale również przez specyficzny smak. I właśnie w ten sposób powstały drinki, które podbiły serca tych, którzy lubią eksperymentować, jak również degustować, mam tu na myśli zarówno barmanów, jak i klientów pubów. A jednym z pierwszych drinków, obecnie najsłynniejszych na świecie jest Rosyjski Muł, który powstał przez...przypadek, kiedy pewien barman z Los Angeles chciał jakoś pozbyć się zbyt dużej ilości imbirowego piwa. W tym celu najpierw zmieszał je z whiskey, a kiedy to nie przyniosło rezultatu, postanowił whiskey zamienić na wódkę, do tego dodał soku z limonki et voila!
Wódka wciąż jest jednym z ulubionych alkoholi Polaków, choć coraz częściej skłaniamy się ku podawaniu wina do obiadu, przekonujemy się też do whisky. Wśród najbardziej popularnych marek w kraju, niekoniecznie rodzimych możemy wyróżnić Absolut Vodka, Smirnoff, czy Finlandia, za to polskie trunki podbijają serca albo raczej podniebienia Francuzów, Amerykanów, czy Brytyjczyków, którzy chętnie piją Wyborową, Belvedere, czy Żubrówkę w każdej postaci, choć dominującą wersją wciąż pozostają drinki.
To, że potrzeba jest matką wynalazku wszyscy doskonale wiedzą, jednak chyba jeszcze lepsze będą słowa wypowiedziane przez Blaise Pascala, który stwierdził, że „przypadkowe odkrycia zdarzają się umysłom przygotowanym”.