Nomada to określenie, które funkcjonuje w wielu językach od wieków. Dawniej słowo to oznaczało koczowników, którzy w poszukiwaniu pastwisk dla swoich zwierząt, nie mieli stałego miejsca zamieszkania. Dziś pojęcie nomada ma zupełnie inny wymiar i oznacza tryb życia, który nie ma związku z wypasem zwierząt hodowlanych.

Data dodania: 2023-03-09

Wyświetleń: 599

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Współcześni nomadzi - kim są i dlaczego wybrali taki styl życia?

Dzisiejszy nomada z dawnym koczownikiem łączy się tylko tym, że często zmienia miejsce zamieszkania. Nie wynika to jednak z wędrówek w poszukiwaniu żywności, a komfortu współczesnego świata, a także tego, że jest on otwarty praktycznie dla każdego. Co jednak stoi za decyzją o tym, żeby prowadzić wędrowny tryb życia?

Czym zajmuje się współczesny nomada?

Bez wątpienia jednym z wyróżników osoby, która często zmienia miejsce zamieszkania jest charakterystyczny tryb pracy, który umożliwia wędrowny tryb życia. Obowiązki firmowe czy służbowe mogą być realizowane z każdego miejsca, co nomadzi skrzętnie wykorzystują. Grupę osób, którym do pracy wystarczą tylko laptop oraz dostęp do internetu, nazywa się cyfrowi nomadzi. Tego typu pracownicy rozsiani są po całym świecie, ciesząc się z życia na wolności, bez ograniczeń w postaci ścian biura. Jeden dzień mogą zaczynać w Azji, a kończyć w Afryce. Miejsce jest sprawą drugorzędną, nawet jeśli ich docelowe biuro to np. Warszawa. Czym zajmują się cyfrowi nomadzi? Według raportu "Wędrowcy. Raport o współczesnych nomadach" nowoczesnymi nomadami są m.in.: copywriterzy, terapeuci, programiści, konsultanci, architekci, właściciele sklepów internetowych, fotografowie, nauczyciele, tłumacze, blogerzy, graficy czy dziennikarze.

Możliwości do stania się współczesnymi nomadami jest zatem całkiem sporo i z pewnością nie muszą to być koczownicy, przemierzający świat w poszukiwaniu pastwisk. Dawniej wędrowiec czy całe ludy koczownicze traktowani byli jak skazani na taki los. Własny dom czy ziemia były priorytetowymi wartościami, co zresztą w wielu przypadkach nie zmieniło się do dziś. Nie wszyscy muszą być jednak przywiązani do miejsca, dzięki czemu przez jakiś czas mogą pracować z Azji, by potem wykonywać te same obowiązki w Australii.

Dlaczego nomada rezygnuje ze stałego miejsca zamieszkania?

Wiesz już, kim jest współczesny nomada. Część osób nie potrafi jednak zrozumieć, co nimi kieruje? Dlaczego po prostu nie wybiorą jednego miejsca, w którym zapuszczą korzenie? Wymienione aspekty to dość tradycyjne wartości, których przecież nie każdy musi się kurczowo trzymać. Według wspominanego raportu, współczesny nomada za najważniejszą wartość przyjmuje niezależność (75% wskazań jako największa zaleta tego trybu życia) oraz wolność. Własny dom w wielu przypadkach zapewnia poczucie bezpieczeństwa, jednak równocześnie jest poważnym ograniczeniem w takich kwestiach jak np. zmiana miejsca zamieszkania. Ponadto nomada to również osoba ciekawa świata. Dużym magnesem jest chęć poznawania nowych kultur. Wreszcie nie można zapominać o komforcie. Nomada z pewnością nie narzeka na monotonię, ma też więcej okazji do samorealizacji.

Jednocześnie warto zauważyć, że współczesny nomada to przede wszystkim osoba młoda (88% nomadów ma od 25 do 44 lat), którzy z biegiem lat nie wykluczają tego, że osiądą gdzieś na stałe. Z pewnością jednak po tak licznych podróżach będą mieli pełniejszą wiedzę na temat tego, jaki zakątek globu będzie dla nich najlepszym miejscem do zapuszczenia przysłowiowych korzeni.

Z pewnością jednak światowa sytuacja na rynku pracy oraz badania, które udowadniają efektywność pracy zdalnej, sprzyjają rosnącej liczbie osób, które mogą definiować się jako nomada.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena