Podatek VAT 2011. Jak prawidłowo interpretować przepisy i jak wdrożyć zmiany prawne w firmie?
Początek 2011 roku to szczególnie ciężki okres dla wszystkich podatników VAT, których dotykają zmiany w zakresie podatku od towarów i usług. Do nowych warunków musi się przygotować wiele mikro, małych i średnich firm. - Przedsiębiorcy wiedzieli o planowanych zmianach stawek VAT, ale nowe stawki to tylko wierzchołek góry lodowej. Zmiany dotyczą wielu innych przepisów, a prace ustawodawcze nad nowelizacją prawa były prowadzone aż do grudnia 2010. Dlatego firmy nie miały jeszcze szans, aby wdrożyć całość nowych przepisów. Początek roku to dla nich okres wzmożonych prac nad wdrożeniem zmian, aktualizacją oprogramowania w księgowości, czy analizą umów z kontrahentami i przygotowaniem odpowiednich aneksów.
Nowelizacja stawek VAT to nie jedyna zmiana. Innym znaczącym problemem może okazać się właściwa klasyfikacja towarów i usług. Zgodnie z ustawą, w celu identyfikacji towarów oraz przy określaniu zasięgu świadczonych usług stosuje się klasyfikacje statystyczne (o ile przepisy o podatku od towarów i usług w tym zakresie powołują symbole statystyczne). Od 1 stycznia.
2011 roku podatnicy będą stosować klasyfikację PKWiU z 2008 roku. Od właściwej klasyfikacji towaru lub usługi zależy to, jaką stawką VAT i czy w ogóle będzie on opodatkowany.
- Zmiany w obowiązującym prawie zawsze są uciążliwe dla przedsiębiorców. Z dnia na dzień należy przystosować całą firmę do nowych wytycznych. Nie ma miejsca na błąd czy odłożenie w czasie, bo kary są zbyt dotkliwe.