Dziś już nie musimy używać dziesięciu dyskietek, by przenieść dane z jednego komputera na drugi. Ba, nawet nie musimy kopiować plików na płyty cd czy dvd. Zajmują one przecież sporo miejsca.

Data dodania: 2011-01-28

Wyświetleń: 2254

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

I choć są niezwykle płaskie, to jednak do kieszeni się nie zmieszczą. Dlatego też, z myślą o wszystkich użytkownikach komputerów, dla których liczy się wygoda  stworzono miniaturowe pamięci przenośne. Te urządzenia to pendrive’y, które swoją funkcjonalnością i wyglądem potrafią zaskoczyć niejednego.

Pendrive – czym jest?

Pendrive to urządzenie – jak już wyżej wspomniałam – które stanowi przenośną pamięć USB. Należy do urządzeń typu Plug&Play, co oznacza że pracują niemalże natychmiast po podłączeniu do urządzenia wyposażonego w port USB.

Niewątpliwą zaletą tego urządzenia jest jego niewielkie wymagania. By pendrive mógł działać, wcale nie jest potrzebny ani dodatkowy napęd czy też stacja dokująca. Wystarczy jedno „wejście” USB, by urządzenie funkcjonowało. A ponieważ dzisiejsze komputery posiadają takich portów kilka, podłączenie pendrive’a nie stanowi najmniejszego problemu.

Nazwa urządzenia wzięła się najprawdopodobniej od wizualnych skojarzeń klasycznych pendrive’ów. Przypominają one długopis ze skuwką, stąd: pen (z angielskiego - długopis) + driver (z angielskiego - napęd). Nazwa się przyjęła i jest stosowana w odniesieniu do wszystkich rodzajów urządzeń, niezależnie od marki i kształtu (dzisiejsze pendrive’y mają niewiele wspólnego z klasycznymi kształtami – ale o tym będzie później).

Niebywała pojemność

Kolejną zaletą pendrive’ów ich pojemność. W tak niewielkich urządzeniach można przechowywać dane, których całkowity rozmiar może być pokaźny. W zależności od typu urządzenia można wyróżnić pendrive’y o pojemności: 512 MB, 1 GB, 2 GB, 4 GB, 8 GB, 16GB, 32GB, 64GB, 128GB. Okazuje się, że istnieją również pendrive o pojemności – bagatela – 256 GB (!). O tym jak spore są to pojemności wystarczy porównać pojemność tradycyjnych dyskietek o pojemności 1,4 MB z pendrivem o pojemności 1 GB. Gdybyśmy chcieli przenieść dane z jednego komputera na drugi musielibyśmy mieć przy sobie zaledwie 714 dyskietek!!! Czy wyobrażacie sobie przemieszczanie się z siatką, w której znajduje się aż tyle dyskietek?!

Ważna prędkość

Pojemność pendrive’a bywa zaskakująca. Trzeba jednak wiedzieć, że nie tylko ona jest ważna. Na funkcjonalność urządzeń wpływa również szybkość, z jaką dane są transferowane.

Jeszcze do niedawna można było spotkać się z dwoma wersjami pendrive’ów. Obecnie dołączyła do nich trzecia.

Na rynku dostępne są urządzenia USB 1.1 (tak zwane Full Speed). Charakteryzują się prędkością, która nie przekracza 1,5 MB/s (12 Mb/s). Dostępne są również urządzenia USB 2.0 (Hi-Speed), których maksymalna wartość prędkości przesyłania danych nie przekracza 60 MB/s (480 Mb/s). i wreszcie – są urządzenia USB 3.0 (SuperSpeed), których szybkość wynosi 600 MB/s (4,8 Gb/s).

Trzeba jednak wiedzieć, że maksymalne prędkości dotyczą tylko i wyłącznie podłączenia ich do odpowiednich portów. Warto również zauważyć fakt, że w większości przypadków maksymalne osiągane prędkości są nieco niższe.

Kolorystyka i kształty

Gdyby ktoś zapytał mnie, bym opisała pendrive, powiedziałabym bez zastanowienia, że są to niewielkie prostokątne urządzenia, które posiadają specjalną końcówkę – port USB. Nie wyróżniają się ani kolorystyką (zwykle są szare, czarne, białe), ani kształtami.

Tymczasem okazuje się, że tak wyglądają klasyczne już pedrive’y, ponieważ dziś mamy znacznie większy wybór. W sklepach pojawiają się nie tylko urządzenia w kolorach tęczy, ale także w różnych kształtach. Nie dziwią już pendrive’y w kształcie zwierząt, smakołyków (pizzy, sushi) czy innych przedmiotów (chociażby deskorolek). Również materiały, z jakich wykonana jest obudowa nie są wyłącznie z plastiku. By zapewnić trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne (a tym samym i bezpieczeństwo naszych danych), obudowy wykonane są także z gumy, silikonu, metalu czy skóry.

Zastosowanie pendrive’a

Pendrive – poza swoją ważną funkcją – jaką jest przechowywanie i przenoszenie danych, mogą spełniać inne ważne zadania.

Okazuje się bowiem, że pendrive ma zdolność bootowania systemów operacyjnych. Oznacza to zatem, że dzięki urządzeniom nie będziemy już potrzebować „dyskietek startowych” czy płyt, by uruchomić system operacyjny. Takie urządzenia noszą nazwę LiveUSB (tak jak płyty noszą nazwę LiveCD).

Pendrive, dzięki swojej sporej pojemności może przysłużyć się do zwiększenia pamięci systemu. Dzięki temu wolna pamięć pendrive’a może zostać spożytkowana na potrzeby komputera.

Za pomocą pendrive’a można również naprawić komputer. Na pendrivie mogą bowiem znaleźć się aplikacje, które służą odzyskiwaniu danych.

Okazuje się, że nadeszła era pendrive’ów. W przyszłości funkcjonowanie bez nich będzie niemalże niemożliwe. W zapomnienie z pewnością pójdą zarówno płyty cd i dvd. 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena