Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje jeśli :

jesteśmy pracownikiem,
przepracowaliśmy w swoim życiu co najmniej 6 miesięcy (łącznie u wszystkich pracodawców),
jesteśmy rodzicem lub opiekunem dziecka do lat 4,

Data dodania: 2010-12-02

Wyświetleń: 1556

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons


Z urlopu wychowawczego można korzystać maksymalnie przez 3 lata. Może być wykorzystany w nie więcej niż czterech częściach.

Dla pracownika, którego dziecko wymaga z powodu złego stanu zdrowia, jego osobistej opieki - przewidziano specjalny urlop wychowawczy. Stan zdrowia dziecka musi być potwierdzony orzeczeniem o :

niepełnosprawności,
stopniu niepełnosprawności.

 Urlop wychowawczy "specjalny" przysługuje w wymiarze do 3 lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego, powinien być złożony na 2 tygodnie przed planowanym terminem jego rozpoczęcia.

Warto wiedzieć

Pracodawca w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia jego zakończenia, nie może mu wypowiedzieć, ani rozwiązać umowy o pracę.

Istnieją wyjątkowe sytuacje, w których pracodawca, ma prawo rozwiązać umowę o pracę z osobą, która przebywa na urlopie wychowawczym :

gdy ogłasza upadłość lub likwidacje firmy,
z przyczyn, które uzasadniają rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Jeśli pracownik nie chce stracić kontaktu z praca na urlopie wychowawczym, to może być aktywny zawodowo. Nie musi bez przerwy siedzieć z dzieckiem w domu. Pracę zarobkową można podjąć u dotychczasowego lub innego pracodawcy, można też podjąć inną działalność, naukę, szkolenie - jednak w wymiarze, który pozwoli na osobiste sprawowanie opieki na dzieckiem.

Gdy pracownik uzna, że wcześniej wrócić do pracy, to za zgodą swojego pracodawcy, ma prawo zrezygnować z urlopu wychowawczego  (może to zrobić w każdym momencie). W innym przypadku, należy powiadomić pracodawcę o terminie zamierzonego powrotu do pracy, nie później, niż na 30 dni przed tym terminem.

Pracownik po zakończonym urlopie wychowawczym lub po rezygnacji z jego części, powinien być dopuszczony przez pracodawcę do pracy :

na jego dotychczasowym stanowisku, gdy nie ma takiej możliwości, to stanowisko powinno być równorzędne z zajmowanym przed urlopem lub inne, które odpowiada jego kwalifikacjom zawodowym,
za wynagrodzeniem, które nie jest niższe, od wynagrodzenia, które przysługiwało mu, w dniu podjęcia pracy na stanowisku zajmowanym przed urlopem.

Gdy pracownik nie chce całkowicie zająć się opieką nad dzieckiem, tylko jedynie ograniczyć aktywność zawodową, to należy złożyć pracodawcy wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy, maksymalnie do połowy pełnego wymiaru, w okresie, w którym pracownik mógłby korzystać z takiego urlopu. Wniosek powinien być złożony na 2 tygodnie przed rozpoczęciem pracy w obniżonym wymiarze. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wtedy taki wniosek.

Warto wiedzieć

Pracodawca nie może wypowiedzieć, a także rozwiązać umowy o pracę w  okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia, gdy pracownik wróci do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy. Umowę pracodawca może rozwiązać tylko z określonych powodów, czyli :

gdy ogłasza upadłość lub likwidacje firmy,
z przyczyn, które uzasadniają rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena