W rywalizacji sportowej czasem ułamki sekund decydują o sukcesie lub przegranej. Powiązanie sportu z czasem skutkuje dużym zainteresowaniem na zegarki sportowe, które pomogą osiągnąć sukces.

Data dodania: 2010-10-03

Wyświetleń: 2937

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Lepiej dla treningów

Pierwszą dodatkową (poza wskazywaniem godzin) funkcją zegarków sportowych, którą wykorzystano w sporcie, było z prawie stuprocentową pewnością zamontowanie w nich stopera. Możliwość „zatrzymania czasu” i zmierzenia, ile dokładnie upłynęło go podczas przebiegnięcia danego dystansu pozwoliło lepiej określać, kto rzeczywiście biega szybciej. Kiedyś ze startem czekało się do jakiejś pełnej minuty, a sekundant uporczywie wpatrywał się w zegarek, by nie ominąć dobrego czasu i nie musieć czekać kolejnej minuty. o zwycięstwie decydowało to, kto pierwszy dobiegnie na metę – i dalej tak jest. Ale ciężej było ustalić, który zawodnik jest lepszy o ile nie skonfrontowali się oni w jednym biegu. Wprowadzenie stoperów wspomogło jednak nie tylko ocenę dyscyplin biegowych. Kiedy odwrócono funkcję stopera, ta, by odliczał pozostały czas, zamiast doliczać kolejny – funkcja starożytnej klepsydry – nagle okazało się, że można ustalić równej długości rundy walki bokserskiej czy połowy meczu piłkarskiego.

Obecnie taką sama rewolucję, jak kiedyś stoper, uczyniły w sporcie mierniki tętna i ciśnienia krwi, liczniki spalonych kalorii i przebytych odległości, wskaźniki prędkości, z jaką zawodnik się przemieszcza. Czy to takie potrzebne? Jeśli zadajemy takie pytanie, znaczy, że nigdy nie zajmowaliśmy się zawodowym sportem. Pomiar tętna jest uznawany za jeden z najważniejszych pomiarów w czasie wysiłku fizycznego. Znajomość tętna spoczynkowego, wysiłkowego i maksymalnego pozwala tak dopracować treningi do zawodnika, by jak najwięcej on z nich skorzystał. Zbyt duże tętno – to zbyt duże zmęczenie. A to z kolei oznacza, że nie można w pełni wykorzystać zalet treningowych, ponieważ trzeba walczyć ze zmęczeniem. Dlatego zegarki z pomiarem tętna to obecnie rozwiązanie, po które chętnie sięgają sportowcy. Dzięki czujnikowi umieszczonemu w okolicy serca, sygnał o tętnie przekazywany jest do zegarka. Można ustawić od razu, jakiego tętna nie chcemy przekroczyć i w tedy nasz sportowy zegarek zaalarmuje nas, w sytuacji, gdy osiągniemy to tętno lub je przekroczymy. Możemy również ustalić tętno, którego nie chcemy przekraczać w drugą stronę – czyli schodzić poniżej określonej jej wartości.

Oprócz tego – coś dla wszystkich, którzy walczą z nadwagą lub po prostu kontrolują spożywane i zużywane kalorie. Liczniki kalorii szacują, jaki wydatek energetyczny został podjęty w danym czasie. Dodatkowo wśród zalet, jakie współczesne zegarki sportowe niosą dla sportowców, można wymienić jeszcze pomiary przebytych odległości i prędkości, jaka została osiągnięta – tej bieżącej, maksymalnej i średniej dla określonego czasu.

Lepiej dla treningów jest wtedy, gdy rozsądnie wykorzystuje się dostępne urządzenia pomiarowe. Dzięki takim z nich, jak zegarki z pomiarem tętna, można kontrolować stopień intensywności treningu do aktualnego stanu – sprawdzając, czy tętno nie skacze zbytnio do góry, ale też nie pozwalając mu za bardzo uciekać w dół.

Licencja: Creative Commons