Oczywiście, tytuł jest prowokacyjny – choć są doniesienia o stulatkach nie stroniących od tytoniu, papierosy są jednym z czynników skracających życie i wywołujących liczne choroby.

Data dodania: 2010-09-26

Wyświetleń: 2920

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wiadomo, że najlepiej jest rzucić palenie, a jeszcze lepiej – nigdy nie sięgać po papierosa. Jeśli jednak na drugie jest już za późno, a pierwsze wciąż ci się nie udaje, czas pomyśleć o tym, jak zminimalizować ryzyko. Nałogowy palacz może być (w miarę!) zdrowy, jednak musi w to włożyć więcej wysiłku niż osoba niepaląca. Oto krótki przewodnik po dbaniu o zdrowie – specjalnie dla palaczy!

Pal zdrowo?

Jeśli palisz papierosy, postaraj się unikać przynajmniej kilku najbardziej szkodliwych zwyczajów. Wiadomo, że rzucanie palenia jest trudne, ale postaraj się choć odrobinę zmniejszyć liczbę wypalanych papierosów. Czy wiesz, że rezygnacja z jednego dymka dziennie, może ci przedłużyć życie nawet o rok? A przecież nie jest to duże wyrzeczenie. Staraj się też jak najdłużej odsuwać moment zapalenia pierwszego papierosa. Nie tlyko dlatego, że palenie od razu po obudzeniu się świadczy o zaawansowanym nałogu. Rano nikotyna bardzo mocno działa na organizm, a palenie na czczo może spowodować liczne problemy z przewodem pokarmowym, np. nieprzyjemne wrzody i zgagę. Pamiętaj tez, ze najgorsze możliwe rozpoczęcie dnia to kawa i papieros – to prawdziwe spustoszenie w organizmie. Zapal więc dopiero po zjedzeniu śniadania.

Kontroluj się często

Palacz częściej niż osoba niepaląca musi chodzić do lekarza. Najlepiej od razu szczerze powiedzieć lekarzowi rodzinnemu o swoim nałogu – powinien zrozumieć naszą troskę o zdrowie. Nałogowy palacz powinien więc raz w roku wykonać wszystkie badania kontrolne: badanie krwi, moczu, a także badanie płuc. W przypadku kobiet ważne jest tez regularne chodzenie do ginekologa, bo nikotyna zwiększa także ryzyko raka piersi. Trzeba też pamiętać o regularnym odwiedzaniu stomatologa. Dlaczego? Dentyści zalecają, by każdy raz na pół roku kontrolował zdrowie zębów, ale palacze są dużo bardziej narażeni na choroby zębów i przyzębia, często cierpią np. na parodontozę. Koniecznie trzeba też regularnie usuwać osadzający się na zębach kamień. Nie tlyko ze względów estetycznych – to siedlisko bakterii wywołujących próchnicę.

Dieta i suplementy

Nikotyna ma niszczący wpływ na cały organizm. Podczas palenia powstają wolne rodniki, które nie tylko przyspieszają procesy starzenia organizmu, ale też zmniejszają jego odporność. Nikotyna działa też negatywnie na związki mineralne i sprawia, że palaczowi może brakować witamin. Dlatego tak ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, przede wszystkim warzywa i owoce. Warto też regularnie łykać dobre preparaty witaminowe, by uzupełnić niedobory. Ważnym sprzymierzeńcem każdego nałogowego palacza jest zielona herbata, która niszczy wolne rodniki i łagodzi dolegliwości przewodu pokarmowego. Warto też pamiętać, żeby ostrożnie dozować ilość wypijanego alkoholu. Dlaczego? Przede wszystkim skłonność do uzależnień rozciąga się na inne substancje, palacz papierosów jest więc w grupie ryzyka zagrożonej alkoholizmem. Trzeba też pamiętać, że alkohol to kolejna substancja, ktora negatywnie wpływa na organizm i także, podobnie jak nikotyna, może prowadzić do jego wyjałowienia. Działa też drażniąco na układ pokarmowy.

Sport to zdrowie

Maksyma ta ma w przypadku palaczy papierosów szczególne znaczenie. Choć powszechnie uważa się, że aktywność fizyczna potrzebna jest w czasie rzucania palenia, by nie przybrać na wadze, jest ona ważna własnie dla nałogowców. Dlaczego? Palenie papierosów obniża wydolność organizmu. To stąd biorą się zadyszki i szybkie zmęczenie. W efekcie trzydziestoletni palacz może mieć kondycję i sprawność emeryta! Aby temu zapobiec, trzeba się jak najwięcej ruszać. Nie muszą to być profesjonalne treningi. Świetnie sprawdzają sie spacery, które pomagają też dotlenić organizm. Poza tym warto stawiać na ćwiczenia aerobowe, poprawiające krążenie i wzmacniające serce: aerobik, jogging, marsz, pływanie.

 

Licencja: Creative Commons
2 Ocena