Większości ludzi hipnoza kojarzy się z wisiorkiem na łańcuszku i machaniem przed oczami w ruchu wahadłowym w celu zahipnotyzowania. Tak nie wygląda nawet zwykła hipnoza, a o słownej nie wspominając.

Data dodania: 2010-06-21

Wyświetleń: 2314

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy zastanawiałeś się kiedyś czy można na kogoś wpłynąć poprzez słowa zakodowane już w jego podświadomości? Każdy człowiek jest inny, ale jest bardzo wiele cech wspólnych z innymi ludźmi. Przykładem może być wychowanie przez dwoje lub jednego rodziców.

Psycholog dr. Ellen Langer z Harvardu przeprowadziła badanie w oparciu o rewelacje dotyczące programu, który został nam wgrany w dzieciństwie. Może i wam skojarzy się taka sytuacja:

Dziecko: „Mamo, mogę iść do sąsiadów?”

Mama: „Nie kochanie”

Dziecko: „Mamooooo mogę iść do sąsiadów zagrać w grę?”

Mama: „Powiedziałam NIE”

Dziecko: „Ale dlaczego?”

Mama: „Ponieważ powiedziałam NIE”

Słowo „ponieważ” jest w nas zainstalowane od samego początku, jako absolutna odpowiedź. Odpowiedź ostateczna, na którą nie ma żadnego „ale”. Dzisiaj reagujemy podobnie na to samo słowo. Działa w pewien magiczny sposób. Czy naprawdę użycie, „ponieważ” w zdaniu wywołuje reakcję zwrotną w postaci zgody na większość próśb?

Przeprowadzono eksperyment na Harvardzie. W szkolnej bibliotece ludzie czekali w kolejce do ksero. Kilkoro osób podchodziło i zadawało pytanie oczekującym. Były 3 zestawy pytań:

1. Przepraszam, mam pięć kartek. Czy mogę skorzystać z ksero, ponieważ muszę zrobić kilka kopi?

2. Przeprasza, mam pięć kartek. Czy mogę skorzystać z ksero, ponieważ bardzo się spieszę?

3. Przepraszam, mam pięć kartek. Czy mogę skorzystać z ksero?

Zanim przejdziesz dalej zastanów się nad tymi słowami i jakie były możliwe scenariusze odpowiedzi?

Kiedy użyto pytania nr 3, niesamowite, bo aż 60% przepytanych zgodziła się na przepuszczenie osoby do ksero i zrobienie kilku kopi. Kiedy użyto opcji nr 2 – szok, aż 94% osób zgodziło się z propozycją i pozwoliło tej osobie na ksero. Opcja nr 1 została użyta do porównania wyników z opcji nr 2 i wyniosła 93%.

Proszenie o przysługę i pomoc przy użyciu „ponieważ” daje niesamowite efekty. Jest bodźcem i zarazem bardzo dziwnym mechanizmem u większości ludzi.

Użycie słowa „ponieważ” w odpowiedzi na pytanie „dlaczego” powoduje zgodność rozmówcy na twoje prośby ze zwiększoną skutecznością o około 50%.

Jest więcej słów i zwrotów działających w ten sposób. Na razie ważne abyś zrozumiał jak bardzo jest to proste.

Nigdy się nie poddawaj

Licencja: Creative Commons
0 Ocena