Polacy wciąż wolą mięso zwierzęce niż ryby, ale dzięki kampaniom społecznym współfinansowanym przez Unię Europejską świadomość o walorach zdrowotnych tych wodnych organizmów ciągle rośnie. Najczęściej sięgamy jednak po śledzie lub makrelę. Z kolei do smażenia na patelni wybieramy filety z mintaja, pangi bądź gotowe paluszki rybne. Jeśli jemy rybę to smażoną, wędzoną albo z puszki. Tymczasem można z niej przygotować wiele smacznych oraz zdrowych potraw. Łosoś czy bieługa to tylko nieliczne przykłady ryb docenianych na całym świecie.
Wędrowna bieługa
Bieługa to rodzaj wędrownej ryby z gatunku jesiotrowatych. Wyróżniamy jej trzy główne typy w zależności od miejsca pochodzenia. Bieługa żyje chociażby w Morzu Śródziemnym czy w Adriatyku. Zdarzały się okazy mierzące do pięciu metrów długości i wadze do 1500 kg. Jest to ryba mięsożerna żywiąca się w zależności od stadium rozwoju różnej wielkości organizmami. Młoda bieługa poluje na bezkręgowce znajdujące się na dnie zbiornika wodnego, w którym żyje. Dojrzałe osobniki atakują inne ryby, a największe są w stanie zapolować na mniejsze foki. Okazuje się, że bieługa jest długowieczna. Osiąga nawet 100 lat, zatem żyje dłużej niż niejeden człowiek.
Bieługa to towar luksusowy
Większość specjalistów podkreśla, iż rybie mięso jest bogate w minerały cenne dla ludzkiego organizmu. Stąd zachęca się, aby w miarę możliwości jeść ryby jak najczęściej. Tymczasem bieługa jest ceniona zupełnie z innego powodu. Co prawda jej mięso posiada wysokiej jakości walory smakowe, ale o wiele bardziej doceniono ikrę tej ryby. Kawior uważany jest na świecie za przysmak. Niektóre jego odmiany są naprawdę bardzo drogie. Szczególnie luksusowy jest czarny kawior. Produkuje się go z ikry, którą składa właśnie bieługa. Z czasem stał się on jeszcze bardziej ekskluzywny, od kiedy uznano ten gatunek ryby za zagrożony wyginięciem. Jak widać bieługa ma bardzo duże znaczenie gospodarcze, bo pomimo wysokiej ceny chętnych na czarny kawior nie brakuje.