Muzyka elektroniczna jako kontynuacja muzyki mechanicznej zaczęła powstawać pod koniec dziewiętnastego wieku, a rozkwitła w dwudziestym wieku. Po raz pierwszy zaczęto o specyficznym rodzaju dźwięków jako muzyce elektrycznej mówić w 1951 roku.

Data dodania: 2010-04-15

Wyświetleń: 2344

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

Po raz pierwszy zaczęto o specyficznym rodzaju dźwięków jako muzyce elektrycznej mówić w 1951 roku. Pragnieniem jej twórców było znalezienie nie tylko sprzętu, który by mógł sam wydawać dźwięki ale również sam komponować. W dzisiejszych czasach ten rodzaj muzyki wydobywany jest przy pomocy instrumentów elektrycznych oraz przetworzonych tradycyjnych akustycznych takich jak instrumenty smyczkowe, instrumenty dęte, instrumenty klawiszowe oraz instrumenty perkusyjne. Przy tworzeniu muzyki najczęściej wykorzystywane są elektroniczne instrumenty muzyczne nazywane elektrofonami. W tego rodzaju instrumentach dźwięk wytwarzany jest na drodze elektrycznej. Należą do nich między innymi syntezatory oraz samplery.

Przy ich użyciu ważnym elementem wpływającym na odbiór muzyki jest sprzęt nagłośnieniowy. W syntezatorach dźwięk jest syntezowany w specjalnych układach elektronicznych. Proces ten polega na generowaniu sygnału fonicznego, a także tworzenie jego brzmienia na podstawie odpowiednio określonych parametrów. Dźwięki uzyskuje się dzięki odpowiedniemu kształtowaniu napięcia, które zostaje wzmocnione i zamienione na falę akustyczną. Ten proces odbywać się może w drodze analogowej lub cyfrowej, do którego służy specjalne oprogramowanie. Dzięki wykorzystaniu syntezatorów możliwe jest wierne imitowanie instrumentów akustycznych a w szczególności instrumenty dęte.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena