Muay Thai to sport czasów współczesnych, swoją historią i charakterem porywa serca wielu ludzi. W artykule zamieszczę parę informacji na temat historii oraz charakterrystki tego sportu.

Data dodania: 2010-04-03

Wyświetleń: 2415

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Krótki opis historii muay thai-Muay thai jest to narodowa sztuka walki oraz narodowy sport tajlandii,formułą walki muay thai jest tylko i wyłącznie full-contact, tłumacząc w uproszczeniu gdzie ciosy zadaje się pełną siłą.Powstanie oraz rozwój tej sztuki walki datuje sie gdzies na około 1257-1377 rok (okres był ten inaczej znany jako Sukhothai).
Kolejny ważny okres w rozwoju muay thai przypada za panowania króla Pha Chao Sua, który jako entuzjasta tej sztuki walki często brał udział w turniejach swoiście ja promując (min wydając dekret nakazujący propagowanie treningów muay thai).

Do dzisiejszych czasów wiele z tradycji przetrwało np: waikhru czyli tradycyjny taniec przed walką.Obecnie muay thai jako ringowy styl walki
jest tak popularny w tajlandii że transmisje z walk pokazywane sa na najważniejszych kanałach tv, wokół czołowych zawodników panuje swoisty "kult" często podnoszących ich do roli bohaterów. Należy też zaznaczyć że część zysków z rozgrywanych walk zostają przeznaczone na cele dobroczynne (zapoczątkowane od 1935 roku, także by wspomóc armie tajlandzką). Tak oto pokrótce przedstawia się historia fascynującego sportu oraz stylu walki jakim jest muay thai.

Charakterystyka techniczna Muay thai:
Jedną z głownych cech tajskiego boksu jest stosowanie uderzeń łokciami oraz kolanami,jest to wyróżnienie na tle innych ringowych stylów walki, gdzie tylko Muay thai postawia na taka forme walki.
W walkach zawodowych korpus kolana oraz łokcie nie są ochraniane odwrotnie do walk oraz treningów amatorskich gdzie stosowane są ochraniacze.
Jednym z głównych ataków w boksie tajskim są niskie kopnięcia (z ang.lowkick)na udo.Na ten rodzaj ataku należy zwrócić szczegolną uwagę,występuje tu mnogość wariantów ataku(nawet kopnięcia "wymuszające" obrót całego zawodnika),gdzie ataki dokonuje się goleniem rzadziej stopą.

Drugim bardzo ważnym elementem Muay thai jest tzw. klincz czyli inaczej pozycja stosowana do walki w zwarciu, jako przykład można podać bokserską gardę tyle że w Muay thai ręce są ustawione szerzej niż w boksie to tyle podobieństwa do boksu. W klinczu dozwolone jest przechwytywanie kopnięć przeciwników obalania oraz nawet podcięcia. Należy dodać że w Muay thai nie stosuje się rzutów, duszeń oraz dżwigni (głowne elementy walki parterowej)za to kładzie się wiekszy nacisk na techniki nożne.

Licencja: Creative Commons