Wiele osób, które rozpoczyna swoją przygodę ze sportem, staje przed wyzwaniem, bardziej psychicznym niż fizycznym, które dotyczy motywacji i odwagi przed podjęciem pierwszego treningu!

Data dodania: 2016-07-19

Wyświetleń: 1273

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Trenning MMA, jak się do niego przygotować?

Wielu początkujących obawia się głównie oceny przez innych. Nie czarujmy się, jest to częste zjawisko, jednak pamiętać należy, że społeczeństwo zazwyczaj cechuje duża miara hipokryzji i każdy, po pewnym etapie magicznie zapomina o swoich początkach, które pełne były potu, nierzadko łez spowodowanych zmęczeniem, bólem mięśni, spadkiem motywacji na drodze do uzyskania wyznaczonego celu.

Treningi fizyczne idą w parze z treningiem personalnym, ukierunkowanym na psychikę- uczą wytrzymałości, pokory, realizacji podjętych celów, stabilizują rozchwiane nerwy, stanowią idealny element w przypadku osób, które na co dzień prowadzą stresujący tryb życia, który wpływa na ogólne zmęczenie organizmu. Ponadto, techniczne uwarunkowanie treningów siłowych wymaga od nas ciągłego myślenia, analizowania sytuacji, przewidywania zachowań przeciwnika podczas sparingów, kończąc skrupulatnym podejmowaniu kolejnych kroków koniecznym do osiągnięcia „zwycięstwa”. Sport ma przebieg taktyczny, bez względu czy mówimy o sportach „interaktywnych” czy o treningach osobistych. Rozłożenie sił w czasie podczas interwałowego treningu to podstawa do jego ukończenia.


 

MMA, czyli mieszane sztuki walki to dyscyplina sportowa, która łączy w sobie techniki właściwe dla klasycznym sztuk walki, takich jak bok, zapasy czy judo. MMA jest sportem często widowiskowym, z uwagi na szerokie zaplecze techniczne, i dominację zawodników zazwyczaj w jednym obszarze, dużą dynamikę oraz wąski margines ograniczeń związanych z dopuszczalnymi zasadami.

Krótka historia MMA

Sama nazwa MMA, czyli mixed martial arts została pierwszy raz użyta przez amerykańskiego dziennikarza sportowego, Howarda Rosenberga, który relacjonował dla L.A. Times przebieg spotkania UFC w 1993 roku.

Alternatywnie MMA nazywane było również jako No Holds Barred, czyli bez chwytów zabronionych, co nie do końca było zgodne z prawdą, gdyż pomimo małej liczby ograniczeń istnieją jasne i klarowne zasady współzawodnictwa, które regulują maksymalne spektrum wykorzystywanych ruchów.

Za pierwowzór MMA uznawana jest grecka sztuka walki zapoczątkowana w VII w. p.n.e.- pankraton (pan- całkowita, nieograniczona, kratos- władza, moc), ale nawet w tej dyscyplinie istniał szereg zasad, których należało przestrzegać. Zabronione były ataki na krocze przeciwnika, oczy, a także gryzienie.


 

Współcześnie znane nam MMA zainspirowane zostały jako połączenie brazylijskich walk vale tudo organizowanych już w latach 20 XX w. oraz japońskich zawodów kakutougi zapoczątkowanych w latach 70.

Zasady MMA

MMA łączy w sobie wiele technik zaczerpniętych z klasycznych sportów i sztuk walki, dlatego walka toczy się w pozycji stojącej oraz w parterze. Dopuszczalne są chwyty zaczerpnięte z zapasów- rzuty, dźwignie i duszenia, jednak z ograniczeniem na miejsca newralgiczne- oczy, gardło, krocze. Dopuszcza się ciosy pięściami oraz kopnięcia. Bezwzględny zakaz dotyczy gryzienia, zahaczania np. palcami o otwory fizjologiczne, oczy, usta, uszy lub nos. Zakazane jest także uderzanie głową oraz ciosy skierowane w czaszkę i kręgosłup, kończąc na zakładaniu dźwigni na małe stawy. W zależności od charakteru walki, często sędziowie wprowadzają jednorazowe zakazy w postaci ograniczenia niektórych ruchów- zakaz wykonywania kopnięć w konkretnej pozycji, ciosów łokciem, zakładania dźwigni na kręgosłup. Zaostrzone zasady mogą także stanowić stały element, właściwy dla danej federacji (w przypadku japońskich klubów niedopuszczalne było stosowanie jakichkolwiek kopnięć lub ciosów w parterze, walka w tej pozycji ograniczała się jedynie do chwytów właściwych dla zapasów.


 

Trening

Jak sama nazwa wskazuje MMA to połączenie wielu technik w ramach jednej sztuki, jest to jeden z najbardziej rozbudowanych, a zarazem kompletnych sportów walki. Przekrój właściwych taktyk wykorzystywanych podczas uprawiania MMA to przede wszystkim elementy boksu (również kick-boxingu), grapplingu, które odnajdziemy w takich dyscyplinach jak brazylijskie jiu-jitsu, judo, zapasy, kończąc na karate czy taekwondo.


 

Pomimo szerokiego spektrum możliwości technik wykorzystywanych do uprawiania tego sportu zazwyczaj wśród zawodników wyróżnić możemy konkretną specyfikację, dominantę.


 

Typ zawodnika


 

Striker- zawodnik preferujący walkę w stójce, mocny w zadawaniu uderzeń- kopnięć i ciosów pięściami. Przebieg walki u tego zawodnika przebiega w ramach unikania i neutralizowania sytuacji zejść do walki parterowej i wykończenia za pomocą ciosów


 

Grappler- w odróżnieniu od Strikera są to zawodnicy, którzy specjalizują się w walce parterowej, mocno zasiadając na elementach zapaśniczych. Grapplerzy są silni i szybcy,, posiadają silne chwyty duszenia i dźwigni


 

Zapaśnik- choć kojarzy nam się z walka parterową, to zawodnik który preferuje walkę w stójce jednak w pełnym zwarciu klinowym. Najmocniejsza strona to powalenie przeciwnika i dokończenie walki w pozycji lezącej (połóż i dołóż).


 

Kategorie wagowe zawodników MMA

Nie istnieje jednoznaczny podział wagowy zawodników, są one różne w zależności od federacji. W przypadku amerykańskich klubów występuje 9 klas wagowych zawodników, podczas gdy w Polsce posiadamy ich zaledwie 6.

kategorie wagowe amerykańskich zawodników MMA

Wyposażenie


 

Standardowe wyposażenie zawodnika MMA to przede wszystkim ochraniacz na szczękę i zęby oraz specjalne rękawice MMA. Te natomiast występują w formie zabudowanej lub otwartej w obszarze palców, dzięki czemu są one wystarczające sztywne i chronią je przed kontuzjami, z drugiej strony zapewniają pewniejszy chwyt podczas grapplingu. Rękawice MMA wykonane są zarówno ze skóry naturalnej i syntetycznej, choć przy intensywnych treningach zawodowych lepiej sprawdzą się rękawice skórzane.


 

Wybór rękawic wykorzystywanych w MMA jest nieco trudniejszy niż wybór rękawic bokserskich. Wynika to z większej potrzeby funkcjonalności przy wykonywaniu różnych taktycznych chwytów- ciosów oraz walki w parterze.


 

Wybierając rękawice MMA należy zmierzyć szerokość dłoni pod palcami. Rozmiary rękawic są stałe występują w przekroju od S do XL, a każdy producent posiada nieco inny zakres, dlatego przed dokonaniem zakupu rękawice należy przymierzyć bądź zapoznać się z indywidualnymi tabelami rozmiarów.

Przy wyborze konkretnego modelu rękawic decydują nasze osobiste predyspozycje. Nie ma jednego rodzaju, który doskonale sprawdzi się zarówno w walce bokserskiej, jak i przy grapplingu. Zazwyczaj podczas oficjalnych gal turniejowych w akcesoria- rękawice MMA zawodników zaopatruje jeden producent, dzięki temu każdy zawodnik posiada tą samą pozycje startową już na podłożu samego wyposażenia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena