Czy wiesz jak wybrać rękawice MMA na swój pierwszy trening? Wiele osób niestety nie wie, jak odpowiednio podejść do zakupów takiego sprzętu, dlatego warto poznać dokładnie poszczególne cechy rękawic i zapewnić sobie komfortową ochronę dłoni, jeszcze przed rozpoczęciem swoich pierwszych treningów.

Data dodania: 2019-08-23

Wyświetleń: 545

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybrać odpowiednie rękawice MMA?

Mieszane sztuki walki MMA rozwijają się z roku na rok coraz szybciej, a ich rosnącą popularność można zaobserwować choćby po coraz większej ilości gal i imprez, na której toczone są walki w klatce. W ślad za tą popularnością rozwijają się kluby i organizacje zrzeszające pasjonatów tej dyscypliny aportu, którzy również chcą spróbować swoich sił na macie. Jednocześnie świadomość i wiedza na temat wielu aspektów MMA pozostawia jeszcze wiele do życzenia, dlatego zanim wybierzemy się na pierwszy trening warto znać podstawy, które pomogą nam ustrzec się niepotrzebnych kontuzji. Niezbędnym elementem każdego wojownika mieszanych sztuk walki są rękawice MMA, które będą nieodłącznym towarzyszem naszych treningów, a w przyszłości ciekawych walk. Zobacz co warto o nich wiedzieć i jakie rękawice wybrać na swój pierwszy trening.

Co musisz wiedzieć o rękawicach do MMA?

Ze względu na charakter mieszanych sztuk walki, rękawice MMA różnią się od rozwiązań stworzonych dla bokserów. Podstawowa różnica wynika z samej techniki walki, gdzie zawodnik może stosować przeróżne kombinacje oparte o chwytanie swojego przeciwnika. W tym celu należało wymyślić taki typ rękawic, który jednocześnie umożliwiałby swobodne chwytanie, jak i zdawanie skutecznych i szybkich ciosów. Tak powstały rękawice otwarte po wewnętrznej stronie, dzięki czemu możliwe jest chwytanie, stosowanie dźwigni lub rzutów typowych dla zapaśników. Ich zewnętrzna strona jest twardsza niż w odpowiednikach bokserskich i perfekcyjnie chroni dłonie przed licznymi zadrapaniami i nieprzewidzianymi kontuzjami.

W MMA stosuje się dwa rodzaje takich rękawic, do których możemy zaliczyć:

Rękawice turniejowe – lżejsze w swojej budowie i umożliwiające jednocześnie stosowanie większej ilości kombinacji

Rękawice treningowe – mocniej zabudowane i chroniące większy obszar dłoni zawodnika, co niestety przekłada się również na mniejszy zasób wykonywanych ćwiczeń podczas walki

W użyciu stosuje się dwa rodzaje materiału podczas produkcji rękawic, do których możemy zaliczyć skórę bydlęcą oraz syntetyczną.

rękawice mma

Jak wybrać odpowiednie rękawice do MMA?

Przede wszystkim warto się zastanowić, na jakim etapie treningu jesteśmy. W inny sposób będziemy dobierać asortyment na początku swojej przygody z MMA, a inaczej podejdziemy do sprawy na większym stopniu zaawansowania. O ile osoby trenujące od dłuższego czasu zwracają uwagę na większą ilość detali to początkujące osoby powinny się skupić przede wszystkim na modelach, które będą lepiej chroniły ich ręce podczas poznawania podstawowych kombinacji ciosów i chwytów. Dlatego w początkowych okresach warto wybrać modele sparingowe dobrze obudowane i gwarantujące lepszą ochronę dłoni. I tak nie zaczniemy od razu stosować skomplikowanych uderzeń i kombinacji, na to przyjdzie jeszcze czas.

W pierwszym etapie, rękawice do MMA powinny nas chronić i zapewniać optymalny komfort podczas treningu. Dobrze jest wybierać rękawice zapinane na rzepy, co jest wygodniejszą i praktyczniejszą opcją niż modele sznurowane przeznaczone głównie dla profesjonalnych walk. Tu warto zwrócić uwagę na ten element i postawić na modele, które charakteryzują się naprawdę mocnym zapięciem. Niestety ten element często szwankuje i można trafić na niedopracowane rękawice odpinające się w najmniej odpowiednim momencie, co może mieć duży wpływ na komfort i bezpieczeństwo podczas walki.

Zawodnicy z dłuższym stażem treningów i walki, powinni posiadać co najmniej 2 pary rękawic, które umożliwią im trenowanie większej ilości chwytów i kombinacji.

Czego unikać jak ognia?

Przede wszystkim nie warto kupować półproduktów, które możemy znaleźć np. w marketach. Jakość ich wykonania zostawia wiele do życzenia i raczej jest wątpliwym fakt aby trener pozwolił nam w nich ćwiczyć, ponieważ możemy narazić siebie i pozostałe osoby trenujące na niebezpieczeństwo i kontuzje. Tego typu rękawice można porównać do modeli zabawkowych i nie mają one większych szans w rzeczywistym starciu z rywalem. Decydując się na taki zakup możemy być praktycznie pewni, że już po pierwszym treningu będziemy zmuszeni do kolejnych zakupów.

Popularne modele i ich cena?

Na rynku znajdziemy wiele ciekawych propozycji rękawic do MMA, które z powodzeniem sprostają nawet najbardziej wymagającym zawodnikom. Dla początkujących i średnio zaawansowanych zawodników koszt rękawic może oscylować w granicach 70 – 250zł w zależności od marki i poszczególnych modeli, na które się chcemy zdecydować. Do najbardziej popularnych producentów możemy zaliczyć rękawice marki Venum, Everlast, Bad Boy, RDX czy Bushido. Każdy z tych producentów posiada swoje modele rękawic, które oczywiście są zgodne z ogólnie panującymi zasadami. To na co się zdecydujemy zależy, tak naprawdę jedynie od nas samych.

O czym warto jeszcze pamiętać?

rękawice mma Venum


Wybór rękawic do walk MMA może wydawać szybki i prosty. Rękawice są do siebie z pozoru podobne, dlatego szczególnie początkujące osoby powinny zwrócić uwagę na kilka dodatkowych szczegółów podczas swoich pierwszych zakupów tego typu. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na system wentylacji rękawicy. Ten z pozoru nieistotny element ma bardzo spore znaczenie dla komfortu każdego zawodnika. Brak odpowiedniej wentylacji sprawia, że dłonie zawodnika pocą się niezwykle szybko, co przełoży się zarówno na sam komfort ćwiczeń, jak i przykre doświadczenia zapachowe, do których z pewnością dojdzie gdy nieopatrzenie wybierzemy tego typu model rękawic.

Innym częstym błędem podczas zakupów, jest wybór samych rękawic bez owijek na dłonie. Są one niezwykle istotnym elementem i warto o nich pamiętać. Dzięki owijkom nie tylko dodatkowo zabezpieczamy swoje ręce przed kontuzjami i niepożądanymi zadrapaniami ale i zapewniamy sobie dodatkową ochronę przed poceniem się dłoni i w środku rękawicy.

Podsumowanie:

Jak widać odpowiedni wybór rękawic do MMA ma istotne znaczenie dla komfortu oraz odpowiedniej ochrony przed kontuzjami w trakcie walki czy treningu. Warto się dobrze zastanowić nad odpowiednim wyborem poszczególnych modeli i marek, których na rynku nie brakuje. Prawidłowy dobór sprzętu ma niezwykle ważne znaczenie, które poza ochroną może nas odpowiednio zmotywować do kontynuowania przygody z MMA.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena