Aikido wywodzi się z Bujutsu (drogi wojowników). W swojej ponad 800-letniej historii udowodniło swoją przydatność na wielu polach bitew. Ze względu na swoje możliwości adaptacyjne i modyfikowanie technik styl ten jest coraz bardziej popularny w zachodnim świecie. Swoją popularność zawdzięcza między innymi niewielkiemu naciskowi na użycie siły w przeciwieństwie do innych wschodnich stylów walki (np. Judo lub karate), w których czynnik fizyczny jest niezbędny. Główny nacisk kładzie się na dynamikę, co umożliwia pokonanie przeciwnika przewyższającego nas wzrostem i masą ciała. Trening dynamiki, szybkości i tzw. Timingu umożliwia odpowiednie przeciwstawienie siły przeciwnika jemu samemu.
W Yoshinkan techniki wykonuje się głównie bez użycia broni. Jednakże w celu poszerzenia swoich umiejętności wykonywać można poszczególne techniki przy użyciu bokkena (drewnianej repliki katany, japońskiego miecza), tanbo (krótkiego kija), jo (długiego kija) lub tanto (drewnianego noża).
W Polsce Yoshinkan Aikido rozpropagowane jest głównie w aglomeracji górnośląskiej. Doja na Górnym Śląsku znajdują się obecnie pod patronatem Hanshi Kiyoyuki Terada (9 dan YAF), współtwórcy tego stylu, który już dwukrotnie odwiedził Polskę, 2005 i 2006 roku. Obecnie sekcje (doja) znajdują się w Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Gliwicach, Bytomiu, Chorzowie, Tychach, Tarnowskich Górach i Mierzęcicach. Liczne staże z japońskimi mistrzami (np. Shihan Matsuo Masazumi, 7 dan YAF) gromadzą częstokroć ponad setkę studentów na jednej macie.