Korepetytor może nie tylko być osbą bez kwalifikacji; ba, może być przestępcą podszywającym się pod osobę rzekomo od wielu lat udzielającą korepetycji.
Drogi rodzicu! W tym artykule znajdziesz pierwszych 5 z 20 zasad, które mają za zadanie pomóc Ci wybrać odpowiednie korepetycje i przestrzec przed powierzaniem Twojego dziecka osobie, której zbyt szybko zaufałeś.
Czego więc unikać i na co zwrócić uwagę wybierając korepetycje?
1. Po pierwsze żaden profesjonalny korepetytor nie boi się pytań o swoje wykształcenie ani doświadczenie w nauczaniu. Zapytaj więc jaką uczelnię skończył i czy może przedstawić odpowiedni dyplom. Tak, tak, nie bój się tego. Z całym szacunkiem dla hydraulilków, ale przecież nie pozwolisz hydraulikowi uczyć angielskiego! Możesz także poprosić o referencje, lub numer telefonu do osoby, która może zaświadczyć o skuteczności nauki z Twoim korepetytorem. Dobry fachowiec nie będzie miał nic przeciwko.
2. Dobre korepetycje, bez względu na to, czy są z angielskiego, matematyki, fizyki, czy innych przedmiotów, to zajęcia, które są szyte na miarę. Uważaj na korepetytorów, którzy przychodzą do Ciebie, otwierają książkę, i 'odwalają' schematyczną lekcję. Twoje dziecko potrzebuje indywidualnych rozwiązań. Najlepiej jeśli korepetytor jest profesjonalnym nauczycielem, zazwyczaj daje to gwarancję, że oprócz przygotowania merytorycznego, korepetycje będą prowadzone zgodnie z założeniami metodyki nauczania danego przedmiotu.
3. Korepetycje to nauczanie i relacje międzyludzkie. A żeby nauczać skutecznie, nie wystarczy tylko tytuł magistra z danego przedmiotu. Trzeba mieć dobry kontakt z drugim człowiekiem, lubić przebywać z innymi, przekazywać wiedzę i uczyć się razem. A zatem musisz, drogi rodzicu, uważnie przyglądać się Twojemu korepetytorowi. Dlatego weź udział w przynajmniej pierwszej lekcji. Nieprofesjonalny korepetytor nie zgodzi się na to. Bądź dobrym obserwatorem i wyciągnij wnioski.
4. Rozmawiaj z korepetytorem i dzieckiem po każdej lekcji. Pytaj, co zostało zrealizowane, co się udało, a co nie. Dobry korepetytor, jak każdy prawdziwy nauczyciel, widzi cel w każdej lekcji. I powinien być w stanie go zwerbalizować bez większego zawahania.
5. Marne korepetycje zaczynają się później niż powinny, i kończą jeszcze wcześniej. Pamiętaj, że dobry korepetytor chce naprawdę nauczyć, a nie wpaść na godzinę i odebrać zapłatę. To oznacza, że lekcje rzadko będą trwały dokładnie 60 czy 90 minut, często dłużej, ale także i czasami krócej. A to wcale nie jest zły znak. Zastanów się: czy wolałbyś aby dziecko męczyło się, jeśli potrzebuje odpoczynku?
Wkrótce przedstawimy kolejną odsłonę naszego przewodnika. Mamy nadzieję, że wskazówki okażą się równie pomocne.