13 października 2007 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Gospodarki z 28 sierpnia 2007 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji wyrobów włókienniczych (Dz.U. nr 179, poz. 1274). Zostało ono wydane na podstawie art. 23715 § 2 Kodeksu pracy.

Data dodania: 2010-03-01

Wyświetleń: 4541

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jednocześnie przestało obowiązywać stare rozporządzenie Ministrów: Pracy i Opieki Społecznej, Zdrowia i Przemysłu z 26 marca 1946 r. o higienie pracy w zakładach przemysłu włókienniczego - Dz.U. nr 23, poz. 151.

 Mechaniczna obróbka włókna

Mechaniczna obróbka włókna, w szczególności:

międlenie, trzepanie, szarpanie, zgrzeblenie,produkcja i obróbka przędzy, tkanin, dzianin oraz włóknin,

przy której wydziela się pył, powinna odbywać się w urządzeniach zhermetyzowanych.

 W przypadku braku możliwości zhermetyzowania urządzenia te powinny być wyposażone w miejscowe wyciągi odprowadzające pyły (§ 1 nowego rozporządzenia).

 Ręczna obróbka włókna

Natomiast ręczna obróbka włókna, w szczególności:

czesanie, wytrząsanie,

przy której powstaje pył, powinna odbywać się przy miejscowych wyciągach do pyłu w miejscu jego powstawania (§ 2 nowego rozporządzenia). 

 

Podczas produkcji należy przestrzegać przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 29 maja 2003 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy (bhp) pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa (Dz.U. nr 107, poz. 1004 z późn. zm.).

 Usuwanie pyłów włókienniczych

 W pomieszczeniach produkcyjnych, w których występują pyły włókiennicze, należy zapewnić systematyczne usuwanie pyłu osiadłego na podłodze oraz elementach maszyn i konstrukcji budynku.

 Częstotliwość usuwania pyłów powinna być dobrana w taki sposób, aby całkowita masa pyłu osiadłego, w przeliczeniu na kubaturę pomieszczenia, była mniejsza niż 50% dolnej granicy wybuchowości określonej dla danego rodzaju pyłu (§ 4 nowego rozporządzenia).

  Zabronione jest lokalizowanie zbiorczych baterii worków filtracyjnych wewnątrz pomieszczeń produkcyjnych i pomocniczych, w których przebywają ludzie (§ 5 nowego rozporządzenia).

Środki zapobiegające uderzeniu przez czółenko wyrzucone z krosna

W tkalniach, w których są zainstalowane krosna czółenkowe, należy zastosować środki zapobiegające możliwości uderzenia pracownika przez czółenko wyrzucone z krosna (§ 6 nowego rozporządzenia).

 Wymiana powietrza

Natomiast w pomieszczeniach, w których przy obróbce wydziela się para, w szczególności przy:

gotowaniu, praniu, bieleniu, barwieniu,

niezależnie od miejscowych wyciągów zainstalowanych bezpośrednio przy urządzeniach, należy zapewnić 6-krotną wymianę powietrza w ciągu godz. (§ 7 nowego rozporządzenia).

Parametry powietrza

Pamiętajcie, że parametry powietrza w pomieszczeniach produkcyjnych i pomocniczych, w których przewiduje się przebywanie ludzi, powinny być zgodne z wymogami określonymi w przepisach:

rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy  (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.),rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. nr 217, poz. 1833 z późn. zm.)

(§ 8 nowego rozporządzenia).

 Ponadto w pomieszczeniach tych, niezależnie od instalacji wentylacyjnej, powinny znajdować się urządzenia do powodowania przepływu powietrza o szybkość co najmniej 0,7 m/s (§ 10 nowego rozporządzenia).

Licencja: Creative Commons
0 Ocena