Stosunek do środków finansowych w dzisiejszym polskim społeczeństwie kształtuje się pod wpływem czterech tendencji jednakowo ukierunkowanych: 1. tradycyjna świadomość ekonomiczna związana z porównaniem, rozumieniem pieniędzy jako wartości abstrakcyjnej o której nawet nie wypada mówić;

Data dodania: 2010-06-11

Wyświetleń: 2081

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

2. radziecka mentalność, która rozpatruje pieniądze jako metodę eksploatacji i nierówności, której należy się pozbyć - bogactwo człowieka wyznacza się bogactwem społeczeństwa; 3.wpływ zachodniego oszczędzania który stawia relację pieniężne w centrum relacji socjalnych, socjalnych związków i priorytetów; 4.kryzysowy charakter ekonomiki. Wzajemne oddziaływanie wyznacza główny rodzaj monetarnej kultury naszego społeczeństwa. A główna księgowość te wszystkie czynniki podsumowuje.

            Finanse i problem ich psychologii jest związany z taką ciekawą osobliwością psychiki jak możliwość porównywać wielkość zarobków z wydatkami. Otrzymując jednakowe dochody jedni ludzie przykładają się do tych kwot, a innym nigdy ich nie starcza. Są to rzeczywiste fakty, co jest również udowodnione poprzez badania osób, którzy wypełniali kwestionariusz osobowy. Jednym z najważniejszych stymulatorów zarobków jest ekonomiczny, kiedy osobie, rodzinie nie wystarcza pieniędzy na życie w standardzie. Socjalne potrzeby różnego nasilenia zależą nie tylko od środowiska socjalnego ale i od tych charakterystycznych danemu kulturowemu środowisku. A więc, badanie stymulatorów zarobków i wydatków finansowych nie tylko ekonomicznych ale i socjalno-psychologicznych podejść. Problem dochodów i wydatków łączy takie pytania, jak oszczędności, rodzaje oszczędności, przychylność do nagromadzenia, wydatki, kredyty, długi. Każda kultura w każdym okresie czasowym społecznej historii te problemy mają swoje funkcje i na różne sposoby są rozwiązywane. Aktualnymi oni są i dla naszego społeczeństwa które jest zdolne do transformacji.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena