Ostatnio rozmawiając z osobami, którzy odnieśli sukces (w moim odczuciu), zauważyłem pewną zależność. Wszyscy oni, w przeciągu swojego życia, częściej niż przeciętny człowiek (dla z obrazowania, najniżej na tej skali jest Adaś Miauczyński z filmu „Dzień Świra"), wychodzili ze swojej strefy komfortu.

Data dodania: 2009-12-18

Wyświetleń: 2282

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 3

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

3 Ocena

Licencja: Creative Commons

strefa komfortuOstatnio rozmawiając z osobami, którzy odnieśli sukces (w moim odczuciu), zauważyłem pewną zależność. Wszyscy oni, w przeciągu swojego życia, częściej niż przeciętny człowiek (dla z obrazowania, najniżej na tej skali jest Adaś Miauczyński z filmu „Dzień Świra"), wychodzili ze swojej strefy komfortu.

Z psychologii motywacji wiemy, że ogólnie można podzielić ludzi na dwie grupy. Na tych, którzy dążą do czegoś oraz na tych, którzy mają tendencję do unikania czegoś. Smutne, ale prawdziwe. Tak nas stworzyła natura i nic na to nie poradzimy.

Jak myślisz, do której grupy ludzi należysz?

Mając tę wiedzę warto by się zastanowić, jak możemy zacząć dokonać zmian w swoim (monotonnym) życiu?

Proponuje na początek zacząć od małego eksperymentu.
Jeżeli nosisz zegarek na ręku, proszę Cię, abyś w tej chwili przełożył/ła go na rękę przeciwną.

Jak się teraz czujesz?
Czego doświadczasz?


Co by się stało gdybyś nosił/ła ten zegarek przez najbliższy tydzień na tym reku?

Poeksperymentuj, być może będzie to dla Cienie cenne doświadczenie.
Pomyśl teraz o codziennych czynnościach, np. dojazd do pracy, szkoły, chodzenie na spacer z psem, czwartkowe prasowanie, gatunek ulubionej muzyki itp.
Co by się mogło takiego wydarzyć, gdybyś jedną z powyższych rzeczy wykonał dzisiaj inaczej?

Przykładowo.
Zamiast wyjść rano o 8 i wsiąść do autobusu nr 5, wyjdzisz jutro o 7.50 i pojedziesz inna drogą, albo wysiądziesz przystanek bliżej i przejdziesz się spacerkiem.
Posłuchasz nowego gatunku muzyki (np. Czajkowski) przez 30 minut podczas prasowania.
Każdego dnia szukaj nowych doświadczeń, A zobaczy jak Twoje życie nabiera kolorów.

Co dzięki temu mogę osiągnąć?
Opuszczanie strefy komfortu wiąże się ze zmierzeniem się z nieprzyjemnymi emocjami i stresem. To zapewne wymaga odwagi. Jednak tylko wyjście poza nią powoduje poszerzanie przestrzeni bezpiecznej, wzmacnia, a równocześnie otwiera nowe możliwości rozwoju osobistego, kreatywności, jak również zwiększa samoświadomość.

Serdecznie zachęcam do zmian w Twoim życiu!


Artur Rak.

PS.

W kolejnym artykule przedstawię przykładowe ćwiczenia, dzięki którym będziesz mógł lepiej zrozumieć na czym polega wychodzenie ze strefy komfortu.

Licencja: Creative Commons
3 Ocena