artykuł zawiera opis wad postawy jakie mogą występować u dzieci w wieku szkolnym i możliwości jej kompensacji, a także przykładowe ćwiczenia do stosowania w domu.

Data dodania: 2009-10-28

Wyświetleń: 3374

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wady postawy są jedną z głównych przyczyn, dla których rodzice przyprowadzają swoje pociechy do lekarzy specjalistów i poradni rehabilitacyjnych.

            Głównym powodem powstawania tych wad, jest przeważnie nieprawidłowa pozycja ciała przyjmowana przez dzieci. Większość z nich źle siedzi. Ich sylwetka jest przeważnie zgarbiona przechylona w jedną lub drugą stronę. Tryb życia, który zamiast aktywnego jest coraz częściej bierny( „aktywny" jedynie przed komputerem), powoduje, że nasze dzieciaki spedzają najwięcej czasu w pozycji siedzącej przed ekranem telewizora lub zapatrzone w ekran monitora komputerowego nieświadomie bardzo źle oddziaływując na swój organizm.

Kolejnym powodem są - plecaki - nie tylko zbyt ciężki lecz również źle noszone. Przeważnie na jednym ramieniu powodując przechylanie ciała w jedną stronę a co za tym idzie nieprawidłowe ustawienie zarówno barków jak i miednicy. Jeśli już tornister założony jest na obydwu ramionach to problem stanowi również źle dobrana długość szelek, powodując obijanie plecaka o pośladki. Wszystko to powoduje nieprawidłowe napięcia mięsni, które próbują przystosować się do nowej sytuacji. Długotrwałe powtarzanie nieprawidłowych wzorców powoduje ich utrwalenie. Część mięśni ulega przykurczeniu, inne ulegają nadmiernemu rozciągnieciu i w ten sposób powstają wady postawy.  Najczęściej mamy do czynienia z plecami okrągłymi (szczególnie dziewczynki 12-14 lat), inne wady to plecy wklęsłe, plecy okrągło-wklęsłe, a także plecy płaskie.

            W momencie powstania którejś z tych wad nie wystarczy już poprawianie wykonywanych błędów tj. przyjmowanie prawidłowej pozycji w trakcie siedzenia czy odpowiednie noszenie plecaka. W tych przypadkach niezbędna staje się gimnastyka korekcyjna. Zajęcia takie odbywają się w większości szkół. Polegają one na przywróceniu prawidłowego napięcia miesni, wzmocnieniu tych osłabionych oraz rozciągnieciu tych, które uległy przykróceniu jak również wyuczeniu przyjmowania prawidłowej postawy.

            Jeśli w szkole Twoje dziecko nie uczęszcza na takie zajecia lub szkola ich nie prowadzi albo zależy Ci na indywidualnej gimnastyce dobranej specjalnie dla Twojej Pociechy warto w tym celu odwiedzić gabinet rehabilitacyjny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena