wpływ ciąży na organizm. Co zyskuje Kobieta dzieki zajęcią w szkole rodzenia, jak dostosowywać ćwiczenia, oddech,  kiedy udać się do szpitala jak radzić sobie po porodzie

Data dodania: 2009-08-06

Wyświetleń: 2341

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Poród jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu kobiety, do którego musi się ona należycie przygotować. Wyrobieniu kondycji fizycznej służą odpowiednie ćwiczenia, dzięki którym poprawie ulega m.in. ukrwienie tkanek oraz postawa ciała ciężarnej. Zapobiegają one także płaskostopiu. Dzięki systematycznemu wykonywaniu ćwiczeń fizycznych, zwiększa się zakres ruchów w stawach ciężarnej, wzmocnieniu ulegają mięśnie brzucha, pleców i nóg, co przyczynia się do zmniejszenia występowania powstających, na skutek przemieszczenia się środka ciężkości, bólów krzyża. Poprawie ulega również samopoczucie kobiety ciężarnej.
Aby kobieta mogła w pełni wykorzystać możliwości współczesnej ginekologii, a także aktywnie przygotować się do porodu już od pierwszych miesięcy ciąży, ważna jest edukacja odnośnie nowoczesnych metod prowadzenia porodu. Zajęcia takie prowadzone są, w bardzo popularnych w dzisiejszych czasach, szkołach rodzenia. W trakcie tych zajęć, przyszli rodzice przygotowywani są pod czujnym okiem lekarza ginekologa, położnej oraz fizjoterapeuty, zarówno psychicznie jak i fizycznie do świadomego uczestnictwa w akcie rodzenia.
Analiza wyników dowodzi, iż szkoła rodzenia dostarcza ciężarnej wiedzę na temat porodu. Wśród kobiet, które wzięły udział w zajęciach znacznie zmalał odsetek tych, które wcześniej mówiły, że „ nie wiedzą, co będzie je czekało w trakcie porodu”. Dzięki przeprowadzeniu odpowiednich ćwiczeń, które są elementem tych zajęć, ograniczone zostały również obawy odnośnie słabej kondycji fizycznej.
Natomiast wśród kobiet, które nie zdecydowały się na udział w zajęciach, zaobserwowano wzrost niepewności i zaniepokojenia brakiem wiedzy o porodzie, a ich stosunek do stosowania ćwiczeń fizycznych jako formy przygotowania do porodu był negatywny.
Jak donoszą badania, wśród kobiet uczestniczących w zajęciach zdecydowanie wzrasta świadomość celowości oraz pozytywnego wpływu ćwiczeń fizycznych na organizm i samoocenę ciężarnej.
Badacze dowodzą natomiast, iż odpowiednie przygotowanie sprawnościowe jest głównym elementem satysfakcji po porodzie, a według innych możliwa jest dzięki gimnastyce kobiet ciężarnych efektywna współpraca z siłami natury oraz poczucie kontroli nad sytuacją oraz poza poprawą wydolności, pozytywny wpływ regularnej aktywności fizycznej kobiet ciężarnej na przebieg porodu, a także stan noworodka.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena