Nie wiesz jak skutecznie leczyć ostrogę pietową??Jakie zabiegi są najskuteczniejsze, co zrobić i kogo sie poradzic?? Ten artykuł zawiera wszytskie wiadomości, na które chcesz dostać odpowiedź.Przeczytaj koniecznie!

Data dodania: 2009-11-17

Wyświetleń: 10257

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

OSTROGA PIĘTOWA

            Co zrobić gdy ból stopy staje się tak dokuczliwy, że nie pozwala nam już normalnie funkcjonować?! Nie doznaliśmy poważniejszej kontuzji, żadnego złamania czy zwichnięcia, a każdy krok powoduje ból nie do zniesienia. W takim przypadku jest to najprawdopodobniej ostroga piętowa.

            Stopa jest niezwykle skomplikowaną anatomicznie strukturą. Wystarczy, iż jedna z jej części zaczyna źle funkcjonować, a problem natychmiast przenosi się na cała stopę.

            Problem zaczyna się przeważnie od źle dobranego obuwia lub złego sposobu chodzenia. W pierwszym przypadku problem stanowi zbyt twarda podeszwa. W momencie gdy dużo chodzimy czy biegamy nie jest ona w stanie zamortyzować wszystkich wstrząsów i w całości przenoszą się one na stopę. Podobnie problem wygląda jeśli chodzi o zły sposób chodzenia, gdy zbyt mocno uderzamy piętą o podłoże zwłaszcza to twarde.

            Inną przyczyną powstania ostrogi może być nadwaga, gdy nasze stopy zostają obciążone zbyt dużą ilością kilogramów do udźwignięcia.

            Wszystko to powoduje, iż powstaje stan zapalny rozcięgna piętowego, które przebiega pod cała stopą. Gdy stan ten utrzymuje się przez dłuższy czas, ból staje się nie do wytrzymania, gdyż pojawia się nawet w czasie spoczynku. W okolicy guza piętowego zaczynają tworzyć się złogi wapienne. Do rozpoznania ostrogi wystarczy przeważnie badanie ortopedyczne, pomocne może się także okazać zdjęcie rentgenowskie.

            Leczenie ostrogi polega na zlikwidowaniu stanu zapalnego wspomnianego rozcięgna . Stosuje się w tym celu kilka sposobów, począwszy od leków przeciwzapalnych, chodzeniu w butach na niewielkim obcasie, poprzez różnego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne na interwencji chirurgicznej skończywszy.

Najbardziej rozsądna wydaje się być rehabilitacja - nie stosuje się tu metod inwazyjnych, a zabiegi skierowane są bezpośrednio w problem. Stosuje się ćwiczenia mające na celu rozciągniecie przykurczonego rozcięgna.

Natomiast jeśli chodzi o zabiegi fizykoterapeutyczne dobre rezultaty w zwalczaniu stanu zapalnego przynosi laseroterapia oraz ultradźwięki. Za pomocą tych drugich można również wprowadzić maści i kremy przeciwzapalne (będzie to wówczas zabieg sono lub jonoforezy), w celu uzyskania lepszego efektu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena