Wiesz już, że chcesz napisać ebooka. Z jednej strony masz 1000 pomysłów, z drugiej - żaden nie jest konkretny bądź po paru zdaniach nie wiesz co dalej stworzyć. Podaję Ci 5 sposobów na znalezienie inspiracji...

Data dodania: 2009-10-25

Wyświetleń: 3719

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 4

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

4 Ocena

Licencja: Creative Commons

 W takiej chwili przez myśl przeszło Ci zapewne nie raz, że się do tego zwyczajnie nie nadajesz...

 Problem jednak nie tkwi w tym, ale w fakcie, że źle dobierasz temat.

 Skąd to wiem?

 Pomimo tego, iż nie czytam w Twoich myślach, więc raczej nie mam zielonego pojęcia jaki temat wybrałeś, to jako autorka ebook-ów pamiętam jak sama źle wybierałam tematy dla publikacji nim wreszcie trafiłam na odpowiedni - dopiero wtedy zrozumiałam, że jednak się do tego nadaję, a wszystko zależy tak naprawdę od tego o czym piszę.

Jak masz zrozumieć, co jest Twoim tematem?

Otóż dam Ci radę, którą stale powtarzam na łamach mojego ebooka - „Bądź pozytywnym egoistą", czyli... zacznij rozmawiać SAM ZE SOBĄ!

Dokładnie to mam na myśli co napisałam - rozmawiaj i zadawaj sobie pytania!

 W tej sytuacji najlepsze są pytania takie jak:

1) W jakim temacie czuję się specjalistą i wiem, że mogę wielu ludziom pomóc w zagadnieniach z nim związanych?

2) Czym zajmuję się na co dzień za co nie pobieram opłaty, a mógłbym?

3) 5 rzeczy, które sprawiają mi największą przyjemność?

4) W czym specjalizują się moi najbliżsi znajomi?

5) Z jakiego zakresu książki czytam najczęściej?

Odpowiedzi zaś zapisz najlepiej na kartce, ponieważ zaraz będziemy nad nimi pracować.

A teraz usiądź wygodnie i przyjrzyj się im. Przypuszczam, że jakaś dziedzina powtórzyła się przynajmniej raz. To już powinno dać Ci pierwszą myśl na temat Twojego indywidualnego zakresu tematów, w których powinieneś się specjalizować.

Jeśli jednak nie powtórzyło się nic lub dwie dziedziny wystąpiły w podobnej ilości, a Ty nie wiesz którą wybrać - to przejdźmy do analizy odpowiedzi.

Analiza odpowiedzi:

AD1) W jakim temacie czuję się specjalistą i wiem, że mogę wielu ludziom pomóc w zagadnieniach z nim związanych?

Jest to pierwsza rzecz, którą powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze tematu. Jeśli więc czujesz, że z jakiegoś zakresu posiadasz naprawdę obszerną wiedzę - to wykorzystaj ją. Konkretnie musisz jednak określić swój specjalistyczny dział.

Załóżmy, że interesujesz się psychologią oraz związkami międzyludzkimi i na tym polu czujesz się ekspertem. Chcesz by Twój ebook był właśnie z tego zakresu. Ok, aczkolwiek nie możesz zapominać, iż jest to za obszerny dział, stąd powinieneś z niego wybrać konkretne zagadnienie, którym chcesz się zająć. Może to być np. rozwiązywanie problemów długoletnich par lub jak sobie radzić w nowej grupie ludzi, jeśli jesteś nieśmiały.

AD2) Czym zajmuję się na co dzień za co nie pobieram opłaty, a mógłbym?

Na pewno jest coś, w czym jesteś świetny i wiele osób mówi Ci, że powinieneś się z tego utrzymywać, Ty zaś tego nie robisz.

Skoro jednak jest taka rzecz, to czy nie warto zastanowić się nad tym by napisać o tym ebooka. A może Twoja osobista wiedza i doświadczenia z danego zakresu będą mogły zainspirować innych?

AD3) 5 rzeczy, które sprawiają mi największą przyjemność?

Najwięksi ludzie sukcesu zarabiają na swoich pasjach. Wykonują pracę, która sprawia im ogromną przyjemność, dzięki czemu czerpią na tym zyski nie tylko materialne, ale też duchowe.

Czasami nawet nie przychodzi nam do głowy jakie rzeczy są naszymi największymi przyjemnościami, dlatego należy zacząć od wybrania 5 najważniejszych. A skoro już są one dla nas tak istotne, to zainteresowanie nimi powinno nam przynieść dużą wiedzą o nich.

Co jeśli Twoją największą przyjemnością jest jedzenie? Spójrz na Nigelle Lawson - to kobieta, która ze swojej przyjemności uczyniła sztukę i ogromny biznes.

A może zwyczajnie uwielbiasz mówić? Jeśli oczywiści nie oznacza to dla Ciebie plotkowania, możesz przecież napisać ebooka typu: „ Jak mówić by Cię słuchano".

 

AD4) W czym specjalizują się moi najbliżsi znajomi?

Zdarza się, że znajomi zafascynowani jakimś tematem tak wiele o nim mówią, iż w pewnym momencie nieświadomie - sami stajemy się z niego ekspertami lub nagle zaczynamy się nim interesować.

Jeśli jednak wiesz, że samo słuchanie znajomych nie dało Ci aż tak wielkiej wiedzy by napisać o tym ebooka - jest inne rozwiązanie.

Wybierz najczęściej powtarzaną specjalność wśród nich, ułóż serię tych samych pytań i po uzyskaniu na nie odpowiedzi zbierz je w całość, a ze zbiorowej wiedzy napisz ebooka. Możesz nawet wstawić w nim swoje wcześniejsze pytania i podać najciekawsze odpowiedzi tworząc wywiad.

AD5) Z jakiego zakresu książki czytam najczęściej?

Książki, które czytasz mogą być świetną podstawą przy skomponowaniu bibliografii do ebooka na temat w którym poczujesz się jak ryba w wodzie.

Możliwe, że podczas czytania robisz notatki bądź zaznaczasz najciekawsze fragmenty. Jeśli tego do tej pory nie robiłeś - zacznij! 

Najbardziej inspirujące i motywujące poradniki często okazują się bowiem zbiorem wielu myśli i tez podanych na przełomie wielu lat w innych publikacjach, czego doskonałym przykładem jest choćby słynna książka Sekret Rhondy Byrne. Chyba nie musze dodawać, że bije ona rekordy na światowych listach bestsellerów?

Jak widzisz możliwości jest wiele. Mam nadzieję, że Ci je uzmysłowiłam i nauczyłam jak je odkrywać.

Pamiętaj - czasami skarby leżą tuż pod nogami, wystarczy je dostrzec i się po nie schylić!

Licencja: Creative Commons
4 Ocena