Przywileje pracownicy, które miała w czasie ciąży i podczas urlopu macierzyńskiego, nie kończą się wraz z jej powrotem do pracy.  Po powrocie do pracy przysługuje jej więcej praw, niż przed urodzeniem dziecka.

Data dodania: 2009-08-27

Wyświetleń: 2359

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Obowiązkiem pracodawcy jest przyjęcie pracownicy do pracy, ale musi ona najmniej miesiąc przed planowanym powrotem powiadomić pracodawcę o tym. Można to zrobić pisemnie wysyłając list polecony, lub zanosząc go osobiście.

Pracownicy, która wróciła do pracy po urlopie macierzyńskim, przysługuje:

Przerwa na karmienie dziecka, są to dwie półgodzinne przerwy, które wlicza się do czasu pracy. Gdy pracownica pracuje krócej niż 6 godzin dziennie ( nie mniej jednak niż 4 godziny), ma prawo do jednej półgodzinnej przerwy na karmienie dziecka. Można z tego prawa korzystać dopóki karmi się piersią. Jeżeli pracodawca nie daje wiary w to, że karmisz dziecko piersią, możesz dać mu zaświadczenie lekarskie.

Matka lub ojciec dziecka maja prawo do dwóch płatnych wolnych dni w roku na opiekę nad dzieckiem do lat 14.  Gdy oboje rodzice pracują, dni wolne może wykorzystać jedno z nich lub każde po jednym dniu. Dni wolne powinny być wykorzystane do końca roku, potem przepadną. Masz także prawo brać zwolnienia na chore dziecko, otrzymasz  za nie 80 procent  wynagrodzenia za pracę.

Do ukończenia przez dziecko 4 roku życia, pracownicy, która wróciła z urlopu macierzyńskiego nie można powierzyć bez jej zgody pracy po godzinach, w nocy, a także wysyłać w delegacje.

Jeżeli nawet po powrocie do pracy, pracodawca skieruje pracownice do pracy na innym stanowisku nie może ona zarabiać mniej niż poprzednio, a wiec zasadnicze wynagrodzenia za pracę plus dodatki. Jeżeli pracodawca obniży Ci wynagrodzenie, może skierować sprawę do sądu pracy.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena