Wielki postęp informatyczny, rozwój sieci Internet sprawia, że młodzież coraz rzadziej sięga po starą dobrą pozycję z półki, niechętnie czytając kultowe pozycje tak bardzo rozwijające ich wyobraźnię, sferę poznawczą oraz kreatywność.

Data dodania: 2009-06-21

Wyświetleń: 2311

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Bez wątpienia ostatni wieli postęp Internetu oraz cały globalny rozwój sieci sprawia, że z dnia na dzień mamy dostęp do coraz to szerszej oferty nie zawsze legalnych filmów, muzyki czy software. Dziś w Internecie możemy robiąc dosłownie wszystko – powoli nasze życie codzienne poza domem zaczyna ograniczać się do fotelu oraz monitora komputera gdyż za pomocą łącza LAN możemy pracować, przyjmować zlecenia czy wysyłać zamówienia jak również bawić się i tworzyć społeczności.

Mimo to jedną z jego wad jest to, że wiele informacji ulega wielkiemu rozproszeniu oraz przyjmuje wiele form. Szukając jakichś materiałów na dany temat często znajdziemy 10 stron gdzie na każdej będzie, co innego – i komu tu wierzyć. Ale co jest gorsze. Internet w pewnym sensie „zabija” w młodych ludziach ich kreatywność oraz język ojczysty. Często napisanie wypracowania polega na wykonaniu kilku ruchów klawiszami Ctrl+C oraz Ctrl+V czyli kopiuj i wklej. Nie wiedząc nawet czy zawarte informacje są prawdziwe, nie wspominając o zerowym wręcz wkładzie rozwoju i pracy umysłu.

Wszystko to sprawia, że wielu ludzi również przestaje czytać – fakt sam Internet jest źródłem informacji w pewnym sensie na „piśmie” – trzeba czytać aby coś się dowiedzieć – chodzi mi o brak chęci do czytania wielu wartościowych książek i kultowych pozycji rozwijających wyobraźnię oraz osobowość – czy czegoś takiego nauczymy się na forum lub czytając najnowszą recenzje gry Quake. Cieszyć może jedynie dość duże zainteresowanie e-bookami, których często, co prawda w postaci „pirackiej” ściąga się z sieci – może to nieetyczne, ale lepsze takie czytanie niż żadne. E-booki to nic innego jak książka w formie elektronicznej. Dziś darmowe ebooki to publikacja w formacie PDF. Wiele osób drukuje sobie takie książki i dobrze, – bo według mnie szkoda wzroku na wpatrywanie się szkodzącemu mu monitorowi. Szkoda, że dziś młody człowiek w wieku 9 lat zamiast wyjść pokopać piłkę z kolegami zasiada przed komputerem i owszem graja w piłkę - ale w sieci.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena