Jak to się często mówi, liczby nie kłamią, a w szczególności tyczy się to statystyki? Alarmują one, że nawet co 4 polak ma problemy z jakimś typem grzybicy. Choroba nie wybiera, a sztuka zarażenia nie należy do trudnych.

Data dodania: 2010-03-25

Wyświetleń: 2182

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 2

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

2 Ocena

Licencja: Creative Commons

Grzybica - lider chorób skóry


Grzybica nie bez powodu uzyskała podobnie jak otyłość czy alergie miano choroby cywilizacyjnej. Przyczynia się temu zdecydowanie bardzo łatwy sposób w jaki można się nią zarazić. Choroba nie wybiera i może dotyczyć wszystkich narządów naszego ciała, od paznokci, po skórę, narządy wewnętrzne a nawet mózg. Dla przykładu na sama grzybicę paznokci cierpi dziś co piąta osoba na świecie.


Grzybica  jest jedną z chorób zakaźnych. Zarażenie następuje w skutek kontaktu z zarodnikami, komórkami grzyba. Często w sposób bezpośredni, czyli z człowieka na człowieka, lub pośredni. Częściej i w nieświadomy sposób zarażamy się w ten drugi sposób, korzystając z osobistych rzeczy zarażonego, np. szczotka do włosów, ręcznik.
Wylęgarnią wręcz wszelkich grzybic, są pewnością miejsca wilgotne, ogólnodostępne np., sauna, prysznic hotelowy czy w miejscu pracy, szczególne tam, gdzie posadzka ma elementy drewniane. Pasożyty te bardzo lubią wilgoć i czują się w niej świetnie. Stąd tez w grupie ryzyka są osoby ciężko pracujące, często przepocone padają ofiara grzybic pachwin, skóry czy między palcowej stóp.


Gdy już padniemy ofiarą zakażenia, nie sposób przeoczyć jej objawy, gdyż choroba ta wywołuje bardzo dobrze widoczne zmiany na naszej skórze, paznokciach czy miejscach intymnych. Zarażony często odczuwa swędzenie, podrażnienie.


Kto jest najbardziej narażony?


Jak już pisałem w poprzednich akapitach do najbardziej narażonych osób należą te które w jakiś sposób przebywają w wilgotnych a szczególnie ciepłych miejscach. Od razu na myśl nasuwają się sauny, prysznice czy baseny. Wilgoć nie tylko ta związana z hydrauliką, ale i ta wydzielana przez nas, czyli pot (pracownicy kopalń, na budowach)
Można się tez tej choroby nabawić przez kontakt z innym nosicielem czy np. w sklepie obuwniczym przymierzając zakażone mierzone wcześniej przez chorego obuwie.


Natomiast najbardziej podatne na grzybice są ci:


• którzy mają zaburzenia układu odpornościowego,
• z zaburzeniami krążenia,
• z problemami żołądkowo jelitowymi,
• u osób przyjmujących sterydy lub cytostatyki,
• cukrzycy,
• pacjenci osłabieni po przebytych chorobach,
• pacjenci z niedokrwistością,
• z różnymi zaburzeniami hormonalnymi,

• osoby otyłe.

Licencja: Creative Commons
2 Ocena