Pracownik, który pracuje w handlu lub w zakładzie pracy, w którym dozwolona jest praca w niedziele i święta, musi otrzymać od swojego pracodawcy inny wolny dzień za pracę w niedzielę i święto.
Obowiązkiem pracodawcy jest:
* udzielenie za pracę w niedziele dnia wolnego w ciągu 6 dni kalendarzowych po tej niedzieli (albo przed nią)
* udzielenie za pracę w święto dnia wolnego w ciągu okresu rozliczeniowego (długość okresu rozliczeniowego ustalana jest przez pracodawcę i nie powinna przekroczyć czterech miesięcy).
Gdy pracodawca nie jest w stanie udzielić dnia wolnego za pracę w niedzielę w ciągu dni, powinien to zrobić do końca okresu rozliczeniowego.
Jeżeli i to będzie niemożliwe, pracodawca powinien wypłacić pracownikowi specjalny dodatek do wynagrodzenia za pracę. Dodatek wynosi 100 procent stawki godzinowej danego pracownika za każda godzinę pracy w niedzielę.
Jeżeli pracodawca nie może udzielić dnia wolnego pracownikowi za pracę w święto, to także powinien wypłacić mu dodatek na takich samych zasadach, jak za pracę w niedziele.
Jeżeli chodzi o pracownika, który zatrudniony jest na część etatu, to jeżeli pracownik niepełnoetatowy pracuje w handlu lub innym zakładzie, gdzie dozwolona jest praca w niedzielę lub święta, to także przysługuje mu dzień wolny w zamian za pracę w niedziele lub święto.
Pracodawca powinien dać takiemu pracownikowi np. 4 godziny wolnego, jeżeli jest to pracownik pracujący na pół etatu.
Podstawa prawna: artykuł 151 par.11 Kodeksu pracy