Dietetyk na NFZ - kto może skorzystać?
Do niedawna refundacja porad dietetycznych była praktycznie niedostępna. Czasami taką możliwość zapewniały placówki specjalizujące się w leczeniu otyłości, czyli między innymi Poradnie Chorób Metabolicznych. Jednak osoby, które zastanawiały się, jak zdrowo przytyć lub schudnąć kilka kilogramów, musiały chodzić do dietetyka prywatnie.
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 15 września 2022 roku wprowadziło tzw. opiekę koordynowaną. W ramach tego programu część pacjentów placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej zyskała dostęp do refundowanych usług specjalistycznych, w tym m.in. konsultacji dietetycznych. Kto może z tego skorzystać?
Dietetyk na NFZ jest dostępny dla osób:
- chorych na nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, przewlekłą chorobę niedokrwienną serca, migotanie przedsionków;
- chorych na cukrzycę;
- chorych na niedoczynność tarczycy oraz diagnozowanych pod kątem guzków pojedynczych i mnogich;
- chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę;
- chorych na przewlekłą chorobę nerek.
Konsultacje dietetyczne na NFZ vs. prywatne usługi dietetyczne
Pacjenci zakwalifikowani do opieki koordynowanej mają prawo do trzech bezpłatnych konsultacji dietetycznych. Lekarz w placówce POZ wystawia skierowanie oraz przekazuje pacjentowi dzienniczek żywieniowy. Pierwsza konsultacja powinna odbyć się w trybie stacjonarnym (ewentualnie zdalnie) i trwać 30-40 minut. Druga wizyta powinna odbyć się nie później niż po 30 dniach, natomiast trzecia po ok. 2 miesiącach od poprzedniej wizyty. Druga i trzecia konsultacja może mieć formę teleporady i trwać 15-30 minut.
Osoby zdrowe, które nie wiedzą jak schudnąć w kontrolowany sposób, muszą polegać na prywatnych usługach dietetycznych. Niemniej takie rozwiązanie jest dostępne dla wszystkich bez względu na stan zdrowia, a także bardziej elastyczne dla pacjenta. Pacjent nie musi ograniczać się do trzech wizyt i może umawiać się z dietetykiem w dowolnych terminach. Ponadto niektórzy dietetycy oferują swoje usługi z dojazdem do pacjenta, co jest bardzo wygodne szczególnie dla seniorów oraz osób o ograniczonej mobilności.
Jak schudnąć w kontrolowany sposób - na NFZ czy prywatnie?
Świadczenia wykonywane w ramach NFZ muszą być udokumentowane, co oznacza, że wyniki konsultacji dietetycznych trafią do systemu informatycznego świadczeniodawcy albo zostaną przekazane do placówki POZ w formie pliku komputerowego lub wydruku. Ponadto dietetyk może konsultować stan zdrowia pacjenta z lekarzem prowadzącym oraz pielęgniarką. Niemniej pacjent zyskuje pewność, że ma do czynienia z dyplomowanym dietetykiem, co nie jest tak oczywiste w przypadku usług prywatnych.
Osoby, które chodzą do dietetyka prywatnie, mogą liczyć na pełną dyskrecję i łatwy dostęp do szerokiej gamy usług. Dietetyk może doradzać, jak zdrowo przytyć lub jak schudnąć bez efektu jo-jo. Specjalista może opracować wspólną dietę dla pary lub indywidualny jadłospis dla osoby z problemami trawiennymi. Dietetyk kliniczny pomaga również osobom, które ze względu na stan zdrowia (np. nietolerancje pokarmowe, schorzenia układu pokarmowego, nowotwory) muszą szczególnie dbać o prawidłowe odżywianie.
Dietetyk kliniczny prywatnie
W przypadku prywatnych konsultacji pacjent musi samodzielnie zweryfikować kompetencje dietetyka. Warto więc sprawdzić, czy wybrana osoba posiada kierunkowe wykształcenie i czy ma doświadczenie w tym zawodzie. Można również kierować się opiniami na popularnych serwisach medycznych i wizytówce Google Moja Firma.