Dużo ruchu, dobra dieta i profilaktyka to najlepsza recepta na zdrowie i długie życie. Jakie badania należy wykonywać regularnie? Sprawdź!

Data dodania: 2022-04-12

Wyświetleń: 384

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Badaj się i bądź zdrów - jakie badania wykonasz na NFZ?

Dlaczego trzeba wykonywać regularne badania profilaktyczne?

Badania profilaktyczne dają możliwość rozpoznania wielu chorób w ich bardzo wczesnym etapie. Umożliwiają wykrycie nawet najdrobniejszych zaburzeń równowagi biochemicznej w naszym organizmie.

Podstawowe badania, które warto wykonywać przez całe swoje życie to:

  • morfologia krwi z OB,
  • ogólne badanie moczu,
  • badanie poziomu cukru we krwi,
  • badanie elektrolitów,
  • badanie podstawowych pierwiastków jak magnez, wapń czy żelazo,
  • zawartość tłuszczów we krwi,
  • badanie ciśnienie,
  • kontrola wagi.

Ze względu na płeć oraz wiek pakiet badań, które należy regularnie wykonywać ulega zmianie. Między 20. a 30. rokiem życia warto je powtarzać co 2-3 lata, później - raz w roku. Każde z nich zrobisz za darmo, w ramach NFZ. O czym nam mówią powyższe badania?

Morfologia krwi

Jest to badanie stanu i zawartości poszczególnych elementów krwi, m.in. poziomu hemoglobiny, leukocytów czy płytek krwi. Ich zawyżone lub zaniżone poziomy mogą dawać informacje o wielu stanach przedchorobowych i chorobowych. Dzięki morfologii możliwe jest wykrycie choroby na jej bardzo wczesnym etapie, dzięki czemu mamy większe szanse na ich lżejszy przebieg i wyleczenie.

OB - Odczyn Biernackiego

To badanie tempa opadania czerwonych krwinek - podwyższone może mówić o stanach zapalnych, chorobach krwi, nowotworach, niedoczynności lub nadczynności tarczycy a nawet urazach czy zawale serca, natomiast obniżone OB może świadczyć np. o niewydolności krążenia, żółtaczce czy alergiach.

Badanie moczu

Badanie moczu dostarcza wiele cennych informacji nie tylko na temat układy moczowego, ale również innych organów. Wszystko zależy jego od barwy, przejrzystości, ciężaru oraz pH. Jest to proste badania, a zawiera niezwykle bezcenne informacje.

Badanie poziomu cukru

Dlaczego badanie poziomu cukru jest ważne? Biorąc pod uwagę wysokie spożycie węglowodanów w naszej diecie, często dopadają nas zaburzenia metaboliczne. Podwyższony cukier we krwi nie tylko mówi nam o możliwości cukrzycy, ale może prowadzić do innych, bardzo poważnych chorób układu krążenia, jak miażdżyca czy nowotwory.

Elektrolity, witaminy i podstawowe pierwiastki

Są to również bardzo przydatne badania. Często nie zdajemy sobie sprawy, że możemy mieć ich niedobór, a towarzyszące nam przez to objawy takie jak zmęczenie, problemy z koncentracją czy brakiem energii, nie wzbudzają w nas większych powodów do zmartwień. Należy pamiętać, że długotrwałe niedobory witamin i podstawowych pierwiastków w naszym organizmie prowadzą do rozwoju poważnych chorób.

Zrób rutynowe badania - wybierz Jutro Medical!

Przychodnia Jutro Medical, która świadczy wysokiej klasy usługi w ramach NFZ oferuje również przeprowadzenie badań w swoim gabinecie zabiegowym. Budynek znajduje się na warszawskim Żoliborzu przy ulicy Powązkowskiej 44. Wystarczy, że wybierzesz Jutro Medical jako przychodnię POZ i odbędziesz swoją pierwszą wizytę stacjonarną! 

Wejdź na str

Licencja: Creative Commons
0 Ocena