Spółka LTD to najchętniej wybierany przez polskich przedsiębiorców sposób na prowadzenie biznesu w Wielkiej Brytanii. Kto może ją założyć? Zebraliśmy najważniejsze informacje dla osób zainteresowanych rejestracją firmy w Anglii.

Data dodania: 2022-03-14

Wyświetleń: 327

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Kto może zarejestrować firmę w Anglii?

Od wielu lat Wielka Brytania kusi przedsiębiorców z Polski m.in. wysoką kwotą wolną od podatku (w roku podatkowym 2021/2022 to 12 570 funtów, czyli ok. 68 100 zł), brakiem obowiązkowego ZUS oraz przejrzystymi przepisami. Nowy argument pojawił się w styczniu 2022 roku. To reformy podatkowe Polskiego Ładu, które podniosły koszty prowadzenia działalności gospodarczej w kraju. Wielu przedsiębiorców szuka sposobu na legalną optymalizacją kosztów prowadzenia firmy i przygląda się zagranicznym rozwiązaniom m.in. zasadom panującym w UK.

Firma w Anglii - kto może ją założyć

W Wielkiej Brytanii można prowadzić działalność gospodarczą w formie:

 • samozatrudnienia (self-employed),
 • spółki Limited Company (LTD),
 • spółki partnerskiej (Partnership),
 • spółki Limited Liability Partnership (LLP)
 • spółki akcyjnej Public Limited Company (PLC)

Dla Polaków najbardziej atrakcyjnym rozwiązaniem jest wybór spółki LTD. Kto może zarejestrować spółkę Limited w UK?

Spółka LTD - na jakich warunkach i dla kogo

Spółka LTD to formuła prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii najchętniej wybierana przez polskich przedsiębiorców. Powód? Firmę Limited można zarejestrować mieszkając na stałe w Polsce. Decydując się na spółkę LTD nie musisz posiadać statusu osoby osiedlonej na stałe lub tymczasowo w UK (to konieczne w przypadku self-employed, Partnership, LLP czy też PLC).

Jakie warunki należy spełnić, żeby zarejestrować firmę LTD w Wielkiej Brytanii?

 • zadeklarować kwotę kapitału założycielskiego (nie trzeba jej wpłacać),
 • wyznaczyć przynajmniej jednego dyrektora (może nim być właściciel firmy),
 • uzyskać adres na terenie Wielkiej Brytanii, pod którym będzie zarejestrowana spółka (takie adresy oferują wyspecjalizowane kancelarie, np. Tax Angels),
 • spółka musi posiadać przynajmniej jednego udziałowca.


Spółka LTD - jaki przedsiębiorca nie może jej założyć

Rejestracja firmy w Anglii jest bardzo szybka i dostępna dla wielu przedsiębiorców. Jednak nie wszyscy mogą założyć spółkę LTD. Taka formuła prowadzenia biznesu jest niedostępna dla osób, które:

 • mają zakład/biuro na terenie Polski (wyjątek to magazyn wysyłkowy),
 • prowadzą działalność reglamentowaną wymagającą koncesji, zezwoleń i wpisów do rejestrów - dobrym przykładem jest prowadzenie apteki, praktyki lekarskiej, handel paliwami czy sprzedaż produktów akcyzowych,
 • zatrudniają w Polsce pracowników na umowę o pracę lub umowę zlecenie.

Z tego względu spółka LTD jest ciekawym pomysłem dla m.in. właścicieli firm e-commerce, freelancerów, grafików, architektów, projektantów, konsultantów oraz informatyków i innych specjalistów pracujących zdalnie.

Rozważając kwestię rejestracji firmy w Anglii trzeba pamiętać o przestrzeganiu przepisów związanych z pracą w UK. Spółkę Limited można założyć nie posiadając wizy. Jeżeli właściciel firmy LTD chce fizycznie pracować w Wielkiej Brytanii to musi wystąpić o wizę, czyli zalegalizować swój pobyt. Takiego obowiązku nie mają przedsiębiorcy posiadający spółkę w Anglii a świadczący usługi lub sprzedający towary w innych krajach, np. w Polsce. Zobowiązani są natomiast przestrzegać przepisów, które weszły w życie po Brexicie i dotyczą m.in. podatku VAT.

Przed zarejestrowanie firmy w Anglii warto skonsultować się z doświadczonym specjalistom kancelarii Tax Angels, która pomaga przedsiębiorcom rozważającym przeniesienie lub założenie biznesu w UK. Doradca odpowie na najważniejsze pytania, ułatwi analizę wszystkich za i przeciw, a potem pomoże załatwić wszelkie formalności związane z rejestracją.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena