Spółka partnerska należy do grona spółek osobowych. Zostaje utworzona przez wspólników – partnerów – w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą.

Data dodania: 2015-12-15

Wyświetleń: 1190

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Księgowość w spółce partnerskiej

Kto reprezentuje spółkę?

Każdy partner jest uprawniony do reprezentacji spółki, pod warunkiem, że umowa spółki nie stanowi inaczej. Pozbawienie prawa reprezentowania spółki jest możliwe tylko z ważnych powodów uchwałą powziętą większością trzech czwartych głosów w obecności co najmniej 2/3 ogólnej liczby partnerów.

Kto odpowiada za zobowiązania?

Odpowiedzialność wspólników ogranicza się w tym rodzaju spółki do własnych i podlegających mu pracowników błędów i zaniedbań. Wspólnicy nie biorą odpowiedzialności za zobowiązania powstałe z winy innych partnerów.

Inną sytuacją jest, gdy umowa spółki mówi o tym, że jeden albo większa liczba wspólników ponoszą odpowiedzialność w większym wymiarze.

Każdy partner odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem solidarnie ze spółką i subsydiarnie za własny błąd w sztuce oraz za błędy popełnione przez swych pracowników i inne osoby pozostające pod jego kierownictwem.

Spółkę partnerską mogą tworzyć wspólnicy będący przedstawicielami następujących zawodów:

- adwokat, aptekarz, architekt, inżynier budownictwa,biegły rewident, broker ubezpieczeniowy, doradca podatkowy, makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, księgowy, lekarz, lekarz dentysta, lekarz weterynarii, notariusz, pielęgniarka, położna, radca prawny, rzecznik patentowy, rzeczoznawca majątkowy, tłumacz przysięgły.

Jak wygląda księgowość w spółce partnerskiej?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ten rodzaj księgowości przeznaczony jest dla podatników, którzy rozpoczną prowadzenie działalności i wybiorą tę formę opodatkowania, a w przypadku gdy już ją prowadzili w poprzednim roku, jeśli uzyskali przychody z tej działalności w wysokości nieprzekraczającej równowartości 150.000 euro.

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych oraz w formie spółki jawnej osób fizycznych.

Księga Przychodów i Rozchodów

Ta forma księgowości jest często wybierana przez przedsiębiorców, ponieważ jest dosyć prostą formą, która może być prowadzona samodzielnie.

Księgi Handlowe

Spółka partnerska zobowiązana jest do prowadzenia ksiąg handlowych po przekroczeniu limitu przychodu w wysokości 1 200 000 euro. Jeżeli przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych są większe od wyżej wymienionego limitu, to spółka musi zmienić formę księgowości na pełną księgowość, którą najlepiej jest powierzyć specjaliście.

Opodatkowanie spółki

- według skali podatkowej (podatek dochodowy od osób fizycznych) - 18% i 32% (powyżej 85.528 zł);

- podatek liniowy – 19%, który mogą wybrać tylko osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

 
Licencja: Creative Commons
0 Ocena