Aktywny tryb życia jest coraz częściej wybierany przez współczesne społeczeństwo. Powodem jest przede wszystkim fakt, iż ruch i wysiłek fizyczny pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Uprawianie sportu zwiększa naszą odporność, poprawia samopoczucie, przyczynia się do wzmacniania tkanki mięśniowej i poprawia krążenie krwi. Nie są to wszystkie plusy uprawiania sportu, jest ich wiele więcej.

Data dodania: 2020-12-22

Wyświetleń: 630

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Najpopularniejsze urazy u amatorskich sportowców

Skąd biorą się kontuzje?

Natomiast dużym (jak nie jedynym) minusem wysiłku fizycznego jest występowanie kontuzji zwłaszcza w sporcie amatorskim. Na ich występowanie wpływa wiele przeróżnych czynników. Najczęstsze urazy występują w wyniku przetrenowania, przemęczenia, złego przygotowania fizycznego czy też niewłaściwego stanu technicznego obiektu sportowego lub sprzętu. Intensywność treningu, inni zawodnicy, specyfika sportu i różnego rodzaj wady fizyczne to czynniki, na które najczęściej nie mamy wpływu, a mogą spowodować wypadek skutkujący kontuzją.

Jednakże często urazy występują wskutek własnych błędów popełnionych z nie wiedzy lub lekceważącego podejścia do tematu. Należą do nich przede wszystkim niewłaściwa, zbyt krótka rozgrzewka, bagatelizowanie sygnałów własnego ciała i zaleceń specjalistów, problemy z koncentracją, złe odżywianie się, zła regeneracja lub jej brak, a także przecenianie swoich możliwości. Są to czynniki, na które możemy mieć wpływ i jeśli będziemy dbać o tego typu ważne aspekty, to wystąpi większe prawdopodobieństwo uniknięcia kontuzji.

Jakie kontuzje najczęściej spotykają amatorskich sportowców?

Jednym z najczęstszych urazów występującym u osób uprawiających sport są różnego rodzaju stłuczenia spowodowane wskutek silnego uderzenia lub ścisku w danym miejscu na ciele, które objawiają się nagłym, mocnym bólem i najczęściej krwiakami lub siniakami. Bardzo często spotykane również dolegliwości w amatorskim sporcie są to urazy stawu kolanowego. Jest on największy a zarazem najbardziej obciążony podczas wysiłku fizycznego. W przypadku kolana kontuzje mogą występować najczęściej w obrębie więzadeł lub łąkotki przyśrodkowej. Podczas tego typu urazów mamy do czynienia z bardzo dużym obrzękiem wokół stawu, ogromnym bólem, który nasila się podczas próby wykonania ruchu, niestabilność ruchowa a często również z głośnymi trzaskami wewnątrz kolana.

Skręcenia i zwichnięcia stawów występują w przypadku gdy przekroczymy zakres fizjologicznego ruchu stawu, czyli tym samym wykonamy stawem ruch, do którego nie jest przystosowany. Podczas zwichnięcia lub skręcenia możemy odczuwać ból podczas próby ruchu stawem, mogą wystąpić także obrzęki i siniaki oraz niestabilność stawu.

Bardzo często możemy spotkać się z urazami ścięgien, które występują podczas nadmiernego wysiłku fizycznego lub gdy wykonaliśmy zbyt słabą rozgrzewkę. Może dojść wtedy do naciągnięcia, naderwania lub zerwania ścięgna. Najczęściej spotyka się uraz ścięgna Achillesa, gdyż jest ono bardzo obciążane podczas wysiłku, o zerwanym ścięgnie Achillesa więcej przeczytasz tutaj. W przypadku naciągnięcia lub zerwania objawami mogą być głównie ogromny ból i obrzęk. Gorzej jest jednak w przypadku zerwania ścięgna, ponieważ wtedy jest już wymagana pomoc chirurgiczna, która często trwa nawet przez kilka miesięcy. Jednym z rzadziej spotykanych dolegliwości jest złamanie. Jest to zdecydowanie bardzo nieprzyjemna kontuzja objawiająca się bólem i unieruchomieniem złamanej kości, a leczenie takiej kontuzji w większości przypadków trwa niesamowicie długo.

Jak rozpoznawać urazy?

Najważniejsze podczas wystąpienia kontuzji jest rozpoznanie dolegliwości. Pierwszym w kolejności krokiem powinno być ustalenie poziomu bólu oraz w jaki sposób mogło dość do danej kontuzji. Najtrudniej jest ustalić, do jakiego stopnia kontuzji doszło w przypadku urazu stawu. Tutaj https://zdrowiewformie.pl/stluczenie-skrecenie-zwichniecie-jak-rozpoznac/ znajdziesz więcej informacji jak określić rodzaj kontuzji stawu.

Jeśli nie jesteś w stanie sam sprawdzić, z jakim rodzajem urazu masz do czynienia, to najlepszym wyjściem konsultacja z lekarzem, który pomoże Ci go zdefiniować i zaproponować kroki oraz sposoby leczenia.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena