Szczególnie dotyczy to osób, które przez większość czasu siedzą za biurkiem i z aktywnością fizyczną niewiele mają wspólnego.
Jak uniknąć kontuzji?
Podczas wyjazdu łatwo nabawić się różnego rodzaju urazów i kontuzji. Mogą być one niewielkie jak zwykłe odciski czy stłuczenia lub dużo poważniejsze jak np. złamanie. Chcąc ich uniknąć najważniejsze jest, aby liczyć siły na zamiary. Osoby, które na co dzień nie mają aktywnego trybu życia powinny wybrać spokojniejszą formę wakacji. Niezależnie jednak gdzie spędza się czas wolny, podstawą każdej wyprawy są odpowiednio dobrane buty. Warto pamiętać, że nawet będąc na plaży można źle stanąć lub się przewrócić np. idąc po piasku w butach na obcasie.
Dotyczy to jednak szczególnie okresu zimowego, kiedy śnieg i lód dodatkowo utrudniają poruszanie się. Mimo, że intuicja podpowiada by założyć zimowe obuwie z odpowiednią podeszwą to można usłyszeć o osobach, które zimą wybierają się w góry w adidasach. Wypadki zdarzają się także podczas innych aktywności zimą. Jeżdżenie na nartach, snowboardzie, łyżwach czy nawet sankach może zakończyć się urazem spowodowanym chociażby upadkiem. Ważne, aby odpowiednio dobrać sprzęt, trasę i mieć odpowiednie ubranie oraz kask i inne zabezpieczenia. Wygodny, najlepiej termoaktywny strój, odpowiedni rozmiar buta i dobrze dobrane parametry sprzętu znacząco wpłyną na jakość jazdy. Istotne jest także odpowiednia rozgrzanie i rozciągnięcie mięśni, które przygotuje je do większego wysiłku. Zarówno snowboard, łyżwy, jak i narty to sporty, w których pracują przede wszystkim nogi. Właśnie od nich najlepiej zacząć rozgrzewkę. Wymachy do przodu/tyłu i na boki, to najprostsze, a zarazem najefektywniejsze ćwiczenie. Warto wykonać również krążenia ramionami w obie strony, czy, zrobić kilka przysiadów. Po rozgrzewce nóg można przejść do pozostałych partii ciała – bioder czy rąk.
Co w przypadku gdy nabawimy się kontuzji?
W momencie gdy doszło do kontuzji istotne jest, aby zaprzestać wszelkich aktywności. Nie można bowiem przeciążyć kontuzjowanej części ciała, by nie doszło do poważniejszego urazu. Najczęściej są to stłuczenia, których pierwszymi objawami są ból i obrzęk, a w kolejnych etapach pojawia się zasinienie lub krwiak. W ukojeniu bólu pomocny może okazać się zimny okład. Jeżeli ból po kilku dniach nie zmniejsza się, trzeba udać się do lekarza ortopedy. Nie można lekceważyć żadnego urazu czy to jest stłuczenie, skręcenie czy zwichnięcie ponieważ nawet najmniejszy może doprowadzić w przyszłości do powstania poważnej kontuzji. Często poważniejsza kontuzja nie jest spowodowana jednym zdarzeniem, a wynika z wcześniejszych, drobnych urazów. Właśnie dlatego tak istotna jest odpowiednia rehabilitacja czy zwykłe odciążenie i odpoczynek.