Wady postawy to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych, z którymi boryka się wciąż rosnąca grupa współczesnego społeczeństwa.

Data dodania: 2017-04-11

Wyświetleń: 2483

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Najczęstsze wady postawy - zapobieganie i leczenie

Postawa człowieka kształtuje się niemalże przez jego całe życie. Jej najintensywniejszy etap dotyczy całego okresu wzrostu, dlatego warto wcześniej w przypadku pojawienia się nawet niewielkich odstępstw od prawidłowej podstawy jak najwcześniej zastosować leczenie oraz środki zapobiegawcze. Wada postawy może pojawić się również w wieku dorosłym. Ciągły stres w pracy, nadwaga, a nawet styl codziennego życia często są przyczyną problemów z kręgosłupem będących efektem wad postawy.

Według medycznych określeń prawidłową postawę ludzkiej sylwetki charakteryzuje ustawiono prosto głowa, ściągnięte do tyłu łopatki, barki na jednym poziomie wysokości, symetryczne kości miednicy, brzuch wciągnięty, mięśnie pośladków napięte i równolegle ustawione kończyny dolne.

Aby zapobiec wadom postawy, które wywołują wiele trudnych w wyleczeniu schorzeń warto odpowiednio wcześniej stosować profilaktykę. Jej podstawę stanowi zapewnienie wymaganych warunków życia codziennego. Przede wszystkim należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednie dopasowanie do wzrostu wysokości krzesła oraz biurka bądź innego stanowiska pracy przy których spędzamy dużą część czasu. Podczas nocnego wypoczynku zachowaniu prawidłowej postawy sprzyja wygodny materac oraz poduszka, której zadaniem jest podpieranie podczas snu przestrzeni pomiędzy głową a łóżkiem.

Wady postawy mogą być wrodzone bądź nabyte. Te drugie to efekt działań zewnętrznych, których w porę wyeliminowanie może zahamować pogłębianie się problemów zdrowotnych.
Nabyte wady postawy do przede wszystkim :

  • Skolioza, polegająca na bocznym skrzywieniu kręgosłupa
  • Kifoza, która objawia się nadmiernie wygiętym do tyłu kręgosłupem w odcinku piersiowym
  • Lordoza, czyli nadmierne wygięcie kręgosłupa w odcinku szyjnym i lędźwiowym ku przodowi
  • Krzywica będąca efektem niedoboru witaminy D
  • Płaskostopie polegające na obniżeniu się sklepienia stopy

Nabyte wady postawy są efektem wielu przyczyn. Najczęściej pojawiają się w przypadku noszenia plecaka czy ciężkiej torby z zakupami na jednym ramieniu bądź jednostronnym podnoszeniu ciężarów i częstym pochylaniu sylwetki podczas wykonywania codziennej pracy. Problemy związane ze złą postawą pojawią się również u osób, które nieprawidłowo siedzą nadmiernie przeciążając kręgosłup. Płaskostopie jest w większości przypałów efektem noszenia niewłaściwego obuwia, nadwagi, a nawet długotrwałego obciążenia stóp, co często się zdarza u osób wykonujących codzienną pracę w pozycji stojącej.

Leczenie wad postawy

Nieprawidłowa postawa sylwetki w większości przypadków prowadzi do nierównomiernego obciążenia stawów i zlokalizowanych w ich okolicy nerwów, co w rezultacie wywołuje uciążliwy ból. Przy pojawieniu się pierwszych objawów należy koniecznie skorzystać z fachowej pomocy jaką uzyskać można w poradni wad podstawy bądź u lekarza ortopedy.

Nieleczone wady postawy nie ograniczają się jedynie do wywołania dyskomfortu związanego z bólem pleców. Są również najczęstszą przyczyną pojawiania się nadwyrężenia stawów i wiązadeł, dyskopatii, zapalenia barku, bólów występujących w okolicach szyi oraz głowy, uciążliwych migren, zerwanych ścięgien i przednich wiązadeł krzyżowych.

Najczęściej zalecaną formą leczenia wad postawy jest profilaktyka rehabilitacyjna. Gdy zastosowanie tego rodzaju środka nie przynosi oczekiwanych rezultatów, jedynym sposobem może okazać się leczenie operacyjne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena