Jeśli już się zdarzy, musimy wiedzieć jak z nią postępować.
Objawy kontuzji kolana
Kontuzja może objawiać się bólem, zasinieniem, niemożnością poruszana stawem kolanowy, a także opuchlizną. Jeżeli doskwiera nam mały ból i trwa do dwóch dni, to mogą być to jedynie zakwasy, czyli nagromadzenie w mięśniach kwasu mlekowego podczas intensywnych ćwiczeń. Wtedy wystarczy tylko dać mięśniom odpocząć i brać ciepłe kąpiele, które zrelaksują ciało i pozwolą na szybsze zmetabolizowanie się kwasu mlekowego.
Jeżeli natomiast ból utrzymuje się powyżej dwóch dni albo już w ciągu pierwszego dnia jest tak silny jak nigdy wcześniej i dodatkowo niepołączony z poruszaniem się, to należy się udać do lekarza. Tak samo sprawa ma się, jeżeli zaobserwujemy przeskakiwanie w stawie kolanowym albo dopadnie nas opuchlizna. Spuchnięte kolano oznacza poważniejszy uraz, którego trzeba odpowiednio wyleczyć.
Postępowanie podczas opuchlizny kolana
Kontuzja kolana, która połączona jest z opuchlizną okolic stawu kolanowego, musi być obejrzana przez specjalistę. Oprócz zaleconych przez niego lekarstw musimy owinąć staw bandażem uciskowym, a czasami nawet unieruchomić za pomocą temblaka, szyny lub gipsu. Kolano warto schładzać torebką z lodem i dość mocno uciskać bandażem. Ucisk ten ma na celu po pierwsze uniemożliwienie puchnięcia, a po drugie maksymalne unieruchomienie stawu i pozwolenie mu się goić.
Postępowanie podczas zwichnięcia
Przede wszystkim staw należy unieruchomić i zadbać o to, żeby nasza aktywność fizyczna była ograniczona do minimum. Należy również dbać o odpowiednią dietę tak, żeby staw i cały organizm był odpowiednio odżywiany i miał możliwość regenerowania się. W diecie nie może zabraknąć białka oraz witamin i składników mineralnych. Kolano możemy smarować maściami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, które zmniejszą obrzęk i zminimalizują ból.
Postępowanie podczas zapalenia stawu
Podczas zapalenia stawu bardzo ważne jest, żeby stosować leki, które zapisze lekarz. Kontuzja kolana, która polega na zapalnie wymusza też na nas konieczność jak najmniejszej aktywności ruchowej tak, żeby staw mógł się swobodnie regenerować.
Jeżeli przestrzegamy wszystkich zasad i dbamy o siebie, to prawdopodobieństwo szybkiego wyleczenia jest znacznie większe i wiemy, że kontuzja nie pozostawi po sobie śladu.
Jajko, chociaż jest wartościowym źródłem wielu składników odżywczych, nie dostarcza dużej ilości wapnia w porównaniu z innymi produktami spożywczymi. Przeciętne jajko zawiera około 25 mg wapnia, co stanowi zaledwie niewielki ułamek dziennego zapotrzebowania organizmu dorosłej osoby, wynoszącego 1000 mg. Dla porównania, szklanka mleka dostarcza około 300 mg tego minerału. Mimo to jajko jest istotnym źródłem innych składników, takich jak białko czy witamina D, które wspomagają zdrowie kości.