Od tego się zaczyna
Jednym z najczęstszych nieprzyjemnych symptomów ciąży są problemy z układem pokarmowym. Są to nie tylko nudności i wymioty, ale także zgaga. Nieprzyjemne pieczenie w przełyku występuje z powodu działania progesteronu, a także ponieważ powiększająca się macica uciska na układ pokarmowy. Ucisk dotyczy również pęcherza moczowego, dlatego pojawia się konieczność częstszego odwiedzania toalety. Niestety progesteron wpływa niekorzystnie także na pracę jelit, co może prowadzić do częstych zaparć.
Co dalej
Wraz z upływem czasu ciąża może powodować także niewygodę i bóle kręgosłupa, a także uczucie zmęczenia. Jest to związane przede wszystkim z powiększającym się brzuchem, który utrudnia wygodne ułożenie się w łóżku, a także powoduje większe obciążenie stawów. Pod koniec ciąży dolegliwości mogą stać się dosyć dokuczliwe i niejedna przyszła mama skarży się na duże zmęczenie.
Można sobie z tym poradzić!
Na szczęście istnieją różne sposoby na komfortową ciążę, dzięki którym można poprawić swoje samopoczucie i uniknąć różnych nieprzyjemnych objawów. Warto między innymi sięgnąć po różne preparaty witaminowe przygotowane z myślą o kobietach spodziewających się dziecka - pomogą wzmocnić organizm. Trzeba także pamiętać o przyjmowaniu odpowiednich ilości płynów i zdrowych, zbilansowanych posiłkach. Picie odpowiednich ilości płynów oraz nieduże, systematyczne posiłki pomogą w poradzeniu sobie z dolegliwościami związanymi z układem pokarmowym. Warto również sięgnąć po różne zioła, trzeba jednak sprawdzić, które z nich można pić w ciąży. Trzeba pilnować właściwej masy ciała - zbytnie przybierania na wadze może jedynie spotęgować nieprzyjemne objawy.
Oczywiście nie zawsze uda się uniknąć wszystkich niekorzystnych symptomów. Na szczęście dzięki różnym sposobom można zadbać o swój komfort. Warto także zatroszczyć się o dobrą kondycję i wzmocnienie organizmu jeszcze przed zajściem w ciążę. Silny organizm lepiej poradzi sobie z wyzwaniami tego trudnego okresu.