Staw skokowy to jedno z bardziej narażonych miejsc na kontuzje. Jednak sportowcy znajdują sposób, by pomimo urazu wciąż pozostać na placu gry, zamiast usiąść na ławce rezerwowych.

Data dodania: 2015-07-01

Wyświetleń: 2189

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kiedy i czy warto nosić ortezę stawu skokowego

Dostępne rozwiazania


Najczęściej jest to możliwe dzięki temu, że stosuje się różnego rodzaju elementy zabezpieczające. Można do nich zaliczyć z całą pewnością taki produkt, jakim jest orteza stawu kolanowego. Taki dodatek do tradycyjnej odzieży sportowej przydaje się właśnie wtedy, jeśli doszło do urazu. Stosuje się ją w sytuacji, gdy uraz nie jest na tyle poważny, by trzeba było udać się do ortopedy. 

Gdy zakłada się taki ochraniacz, można liczyć na to, że noga w okolicy kolana zostanie unieruchomiona. Jest to dobra informacja ze względu na to, że brak możliwości przemieszczania się stłuczonych kości nie będzie zwiększać ryzyka nabawienia się poważniejszej kontuzji. 

W sprzedaży są dostępne ortezy w dwóch różnych rodzajach, mianowicie ortezy miękkie i ortezy twarde. Miękkie stosuje się wtedy, gdy uraz dotyczy wrodzonych wad, na przykład zwyrodnienia stawu skokowego. Natomiast ortezy twarde sprawdzają się wtedy, gdy pragnie się dodatkowo zabezpieczyć kolana w razie upadku na twardą nawierzchnię. Nie można się więc dziwić, że najczęściej z takich dodatków korzystają ci sportowcy, którzy uprawiają sporty zimowe, w tym hokeiści. 

Warto pamiętać

Wciąż jednak samo stosowanie takich ortez budzi wiele kontrowersji. Niektórzy są bowiem tego zdania, że taka ochrona tak naprawdę wcale nie wspomaga wydolności sportowca, ale naraża go na inne kontuzje. Nie da się ukryć, że kiedy założy się taki rodzaj ochraniacza, noga jest usztywniona w okolicy kolana, co znacznie ogranicza sprawność ruchową. 

Wszystko więc zależy od własnego rozsądku, bądź też od wytycznych, jakie dostaje się od swojego trenera, jeśli uprawia się sport wyczynowo, bądź zawodowo. Warto również pamiętać o tym, by nie zakładać ortez wtedy, gdy danej osobie zupełnie nic nie dolega. Jest to zdecydowanie niewskazane i to z wielu powodów. Przede wszystkim w ten sposób, jak już wspomniano, zawodnik jest wolniejszy, a jeśli uprawia sport zespołowy, istnieje duże ryzyko, że zostanie potrącony przez jednego z zawodników. Ponadto nie ma żadnej potrzeby, by uciskać zdrowe kolano, gdyż takie rozwiązanie również zwiększa ryzyko urazu, czy deformacji tej delikatnej części ciała. 

Może dojść do takiej kontuzji, jeśli nosi się ortezę niepotrzebnie i przez dłuższy czas. Warto wobec tego pamiętać, że ortezę stosuje się tylko w konkretnych sytuacjach i nie jest to alternatywa dla zwykłych ochraniaczy na kolana. Tak naprawdę zanim zacznie się nosić tego rodzaju wzmocnienie, należy najpierw odpowiednio wymierzyć i dobrać zabezpieczenie do proporcji i masy ciała. Jak bowiem można zauważyć, pomimo tego, że orteza chroni głównie kolano, zakłada się ja na całą niemalże nogę. Sięga od nieco poniżej uda aż do samej kostki. Ważne jest więc też to, by dobrać właściwy materiał, jak i odpowiednią regulację, by noszenie tego dodatku nie wywołało żadnej alergii, czy odparzeń. Trzeba też przetestować założoną ortezę, zarówno będąc w spoczynku, jak i w ruchu, by mieć pewność, że można czuć się w niej w miarę komfortowo i że jest dobrze zapięta.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena