Kontuzje i uszkodzenia fizyczne nigdy nie są rzeczą przyjemną. A stają się jeszcze bardziej nieprzyjemne, jeżeli wiąże się z nimi proces uciążliwej rehabilitacji. Chodzenie z nogą, ręką lub inną częścią ciała w gipsie dla nikogo nie jest rzeczą ani przyjemną, ani wygodną. 

Data dodania: 2015-07-03

Wyświetleń: 1928

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wszystko o ortezie - cześć 1: Konstrukcja ortozy

Na szczęście w dzisiejszych czasach z gipsu można z powodzeniem zrezygnować. A wszystko to dzięki ortopedycznym protezom, czyli inaczej - ortezą.

Jak wygląda orteza?

Ortopedyczna proteza, czy, jak się bardziej przyjęło w języku polskim - orteza to aparat ortodontyczny, którego zadaniem jest zastępować gips i stabilizować stawy. Wykonana jest najczęściej z materiałów, które charakteryzują się małą wagą i  jednocześnie dużą wytrzymałością. Do takich materiałów zaliczyć możemy włókno węglowe, tworzywo termoplastyczne lub też żywicę. Żeby orteza mogła spełniać swoją funkcję bardzo ważne jest to, by dobrać ją pod kątem schorzenia oraz indywidualnych potrzeb człowieka.

Do czego dokładnie służy orteza?

Znaczenia ortezy w przebiegu leczenia i późniejszej rekonwalescencji nie można przecenić. Nie tylko jest wygodniejsza niż gips, ale również, dzięki specjalnemu dopasowaniu pod kątem potrzeb danego człowieka, może przyspieszyć proces leczenia i rehabilitacji, a już z całą pewnością - uczynić go nieco znośniejszym. Często zadawanym pytaniem jest: jakie dokładnie jest zastosowanie ortezy? Odpowiedź zależy od rodzaju ortezy ortopedycznej. Ich budowa dostosowana jest do określonych części ciała - stopy, dłoni, stawu łokciowego, odcinka szyjnego kręgosłupa i innych. Poza miejscem docelowego przeznaczenia różnią się też wielkością, materiałem wykonania, a nawet czasem, w którym noszenie ich jest wskazane - wyróżniamy wszak ortezy na dzień i ortezy na noc. Budowa ortezy jest ściśle powiązana ze schorzeniem, w którego leczeniu ma wspomagać. Jednak mimo wszystko głównym zadaniem większości ortez jest usztywnienie tych stawów naszych kończyn, które uległy jakiejś kontuzji - w tym takich jak skręcenia, złamania czy zwichnięcia.
Przeznaczenie ortezy ortopedycznej jest w głównej mierze uwarunkowane ich budową - warto o tym pamiętać w chwili, gdy będziemy potrzebować ortez. Jak również warto pamiętać o tym, że ich budowa pozwala na dopasowanie i swoistą personalizację ortez do indywidualnych potrzeb każdego człowieka.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena