Dzisiejsza medycyna rozwija się w tempie, które dla naszych przodków było nie do pomyślenia. Obecnie radzimy sobie z większością chorób - skutecznie je lecząc lub, dzięki wdrożonemu systemowi szczepień, uniemożliwiając zachorowania na nie. 

Data dodania: 2015-07-08

Wyświetleń: 1168

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wszystko o ortezie - cześć 2: Ciekawe i przydatne informacje

Coraz lepiej radzimy sobie nie tylko z kwestią chorób, ale również z leczeniem kontuzji, skutków nagłych wypadków i zwyrodnieniami stawów. Radzimy sobie tym za pomocą ortopedycznych protez, których krótszą i ogólnie przyjętą nazwą jest po prostu "orteza".

Do czego służą ortezy ortopedyczne?
Ortopedyczne ortezy przeznaczenie mają różnorakie - w zależności od ich budowy, przeznaczone są na różne części ciała. Jednak w ogólnym rozrachunku można przyjąć, że zadaniem ortezy jest pomoc w stabilizacji stawu. Warto kupić ortezę, gdy padliśmy ofiarą urazu - zerwania ścięgna, skręcenia lub cierpimy na choroby reumatyczne. Głównym zadaniem ortezy jest, jak już wspomniano, unieruchomienie chorego stawu i pomaganie mu w dojściu do pełnej sprawności. Ortezy bez problemu są w stanie zastąpić gips. Są też dużo lepsze od gipsu - są lekkie i zbudowane z materiałów wytrzymałych i jednocześnie takich, które bez problemu przepuszczają powietrze.

Skąd wziąć ortezę?
Ortezę można otrzymać w punkcie ortopedycznym na wniosek NFZ i przy jego refundacji. NFZ jednak zrefunduje nam i wyda jedynie najprostszy i najtańszy model ortezy, która niekoniecznie będzie pasować do naszego schorzenia - zwłaszcza, gdy mowa na przykład o stabilizatorze, który ma na celu pomagać nam w zwyrodnieniach i innych przewlekłych chorobach, a nie przy leczeniu "zwykłego" skręcenia stawu.
Ortezę można również zakupić samodzielnie - w Sieci działa całkiem sporo sklepów medycznych, które oferują sprzęt tego typu. 

Czym kierować się przy doborze ortezy?
Dobór ortezy to bardzo ważne zadanie - od niej przecież zależy nasze zdrowie i normalne funkcjonowanie. Ceny ortez, w zależności od ich przeznaczenia, wahają się od kilkudziesięciu (najprostsze modele) do nawet grubo ponad tysiąca złotych. Przy doborze ortezy nie warto jednak kierować się jedynie ceną, przede wszystkim warto zwrócić uwagę na nasze potrzeby zdrowotne.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena