Konstytucji.co oznacza m.in, iż komornik jest gwarantem wykonalności wyroków sądowych wydanych w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej. Czynności komornika regulowane są przepisami kodeksu postępowania cywilnego a także ustawy o komornikach sądowych i egzekucyjnych.
W czasach starożytnych i w średniowieczu z egzekwowaniem majątku od dłużnika było różnie. Wtedy wierzyciele sami dbali o swoje interesy. Mogli nawet sprawić, że dłużnik stawał się ich niewolnikiem. Z biegiem czasu wiele się zmieniło – to państwo zaczęło podejmować decyzje.
Komornik - jak go widzą inni
O komornikach mówi się, że są oni obiektem skrajnych emocji. Opinie negatywne przeplatają się z pozytywnymi, a tak naprawdę wszystko zależy od punktu widzenia. Przyjrzyjmy się zawodowi komornika bliżej, żeby zrozumieć tą profesję.
Komornik sądowy to przedstawiciel władzy publicznej, czyli funkcjonariusz publiczny. Korzysta on ze szczególnej ochrony prawa karnego, która przysługuje funkcjonariuszom publicznym. W praktyce oznacza to, że człowiek, popełniwszy przestępstwo na niekorzyść komornika, jest surowiej karany, niż gdyby sprawa dotyczyła „zwykłej” osoby. Prawo nie jest łaskawe dla tych komorników, którzy popełnili przestępstwo urzędnicze, są oni karani bardziej rygorystycznie.
Co robi komornik?
Podstawowymi zadaniami komornika są prowadzanie egzekucji sądowej oraz zabezpieczenie roszczeń.
Egzekucja sądowa polega na wyegzekwowaniu z majątku dłużnika należności wierzyciela.. Jest ona elementem postępowania egzekucyjnego. Fundamentem egzekucji sądowej jest tytuł egzekucyjny opatrzony w klauzulę wykonalności. Egzekucja sądowa może zostać wszczęta na wniosek wierzyciela, prokuratora, organizacji pozarządowej lub sądu z urzędu.
Z postanowieniem sądu komornik może przeprowadzić spis inwentarza, czyli ustalić skład i wartość spadku.
Komornik nie zostaje zatrudniony, tylko powołany. Minister Sprawiedliwości dokonuje tego na wniosek zainteresowanego. Pośrednikiem owych działań jest prezes sądu apelacyjnego, który znajduje się w okręgu wypełniania przyszłych obowiązków przez kandydata.
Komornik powinien wykazywać się stanowczością, zdecydowaniem oraz opanowaniem przy pracy. Najczęściej pracuje samodzielnie, co oznacza, że musi być zorganizowany. Umiejętność podejmowania szybkich decyzji i odporność psychiczna to podstawy bycia komornikiem.
Niedoceniony zawód
Ten zawód wiąże się z presją i nierzadko z niebezpieczeństwem. Ludziom niekoniecznie kojarzy się dobrze, jednak, chcąc być sprawiedliwymi obywatelami, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Mianowicie, zamiast postrzegać osoby związane z tą pracą jako egoistyczne, powinniśmy okazywać im należyty szacunek, który po prostu im się należy. Komornik to ważny i potrzebny zawód. Bez niego nasze państwo nie prosperowałoby.