Większość z nas z pewnością z trudem mogłaby sobie wyobrazić zespół programistów w środowisku burzliwej, kreatywnej dyskusji, spontanicznej wymiany pomysłami czy zapełniania tablicy kolorowymi karteczkami zawierającymi motywacyjne slogany. 

Data dodania: 2019-06-29

Wyświetleń: 916

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kreatywność w branży IT - możliwe?

Faktycznie stereotyp ciążący na pracownikach branży IT powoduje, że raczej postrzegamy ich jako cichych, skupionych na pracy specjalistach działających schematycznie, zadaniowo. To jednak nie stoi w sprzeczności z wizją stworzenia kreatywnego teamu developerów, którzy z tym samym zaangażowaniem mogą wykonywać swoją rutynową pracę, co tworzyć i wdrażać nowe pomysły i spoglądać na wykonywane działania z innej perspektywy. Jak pobudzić kreatywność w zespole IT?

Stwórz warunki do kreatywnego myślenia

Pierwszym krokiem do pobudzenia kreatywności w firmie jest umożliwienie interakcji zarówno wewnątrz działu IT, jak i innych departamentów. Komunikacja jest bowiem jednym z najważniejszych motorów do generowania nowych pomysłów i dyskusji, co z pewnością może być utrudnione lub wręcz niemożliwe w zamkniętych przestrzeniach biurowych, w których poszczególne działy praktycznie nie mają ze sobą punktów styku. Stworzenie miejsca, w którym można się spotkać i odbyć nieskrępowaną rozmowę czy wymianę poglądów to klucz to wzbudzania kreatywności. Nie bez powodu duże korporacje coraz częściej tworzą takie miejsca dla swoich pracowników, z dala od biura zarządu, z wygodnymi kanapami i fotelami, z tablicą, na której można dać upust swoim pomysłom czy spontanicznym myślom. 

Warto zachęcać dział IT do korzystania z takiej przestrzeni za każdym razem, gdy rozpoczyna się nowy projekt. Być może właśnie wtedy powstaną pierwsze pomysły, które sprawią, że realizowany projekt stanie się wielkim sukcesem firmy.

Wspieraj i nagradzaj kreatywność

Pamiętaj, nie ma złych pomysłów. Dlatego nigdy nie krytykuj inicjatywy twojego zespołu IT, lecz staraj się znaleźć jej benefity. Każdy przejaw kreatywności powinien być przedyskutowany, nawet jeśli wewnętrznie czujesz, że nie ma on racji bytu. Umysł programisty bywa prawdziwą zagadką i nigdy nie wiesz, jak wielkie dzieło może się w nim urodzić. Ponadto programiści słyną z tego, że dokładnie analizują każdy pomysł i wstępnie weryfikują, czy jest możliwy do wdrożenia, więc można założyć, że nawet ten najbardziej absurdalny, jest możliwy do wdrożenia. 

Bardzo ważne jest również nagradzanie tych, których pomysł przełożył się na realny projekt. Warto mianować jego twórcę ojcem projektu, co będzie świetnym wyróżnieniem oraz motywatorem dla innych. 

Kreatywność sposobem na codzienną pracę

Kreatywne myślenie pozwala przełamać codzienną rutynę w pracy, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w tak specyficznej branży, jak IT. Warto angażować pracowników w wewnętrzne projekty mające na celu tworzenie innowacyjnych rozwiązań i narzędzi, a nawet pionierskich produktów. Tworzenie swego rodzaju laboratoriów innowacji, do których zaprosimy nie tylko swoich pracowników, ale również pasjonatów z branży czy naukowców będzie doskonałym sposobem na pobudzanie kreatywności, a także czerpanie z doświadczenia innych. 

Kreatywność to cecha, która w świecie IT może zrewolucjonizować podejście do codziennych zadań. Wystarczy tylko stworzyć odpowiednie warunki do pobudzania jej w zespole, a efekty mogą zaskakujące. 



Licencja: Creative Commons
0 Ocena