Wprowadzone zmiany przepisów, miały na celu ujednolicenie zasad wystawiania faktur przez podatników VAT czynnych jak i biernych.
Skąd się bierze znacznie rzadsze wykorzystywanie rachunków?
Jest to ściśle związane z tym, że nowe przepisy obligują wystawianie faktury przez podatników zwolnionych z VAT, w przypadku, kiedy taka jest wola odbiorcy towarów bądź usług. Nabywca posiada tę możliwość przez całe 3 miesiące, które rozpoczynają się od kolejnego miesiąca następującego po tym, kiedy wystąpiła sprzedaż.
Reasumując, rachunki służą jedynie w sytuacji, kiedy odbyła się sprzedaż zwolniona z VAT, a osoba nabywająca nie potrzebuje faktury, jednakże pragnie ona na potwierdzenie otrzymać rachunek. Z kolei we wszystkich innych przypadkach, potwierdzenie sprzedaży towaru, albo wyświadczonej usługi w imieniu osób prywatnych, którzy nie są podatnikami VAT ma formę paragonu fiskalnego.
Dobrze jest pamiętać, że na otrzymanym rachunku niezbędne jest zawarcie jednakowych informacji, które muszą wystąpić na fakturach, które zwolnione są z VAT. Omawiany dokument nie musi mieć nazwy „rachunek” bądź „faktura”. Istnieje jednak obowiązek zawarcia wszystkich koniecznych elementów. Dzięki temu, podatnicy coraz rzadziej wystawiają klasyczne rachunki (uwarunkowane poprzednimi przepisami prawa). Zastępuje je faktura.
Podatnicy VAT, którzy są osobami fizycznymi prowadzącymi jednostki gospodarcze oraz osoby prawne, a także jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej, zobowiązani są do wystawiania faktur. Wymienieni podatnicy, tak samo jak podatnicy zwolnieni z VAT, nie mają obowiązku wystawiania faktur dla osób fizycznych, które nie mają działalności gospodarczej, za wyjątkiem przypadków, kiedy uzyskają oni żądanie o jej wystawienie. Inna jest sytuacja z rachunkiem, gdyż nie muszą go wystawiać. Zasada ta dotyczy się jedynie paragonu oraz faktury.
Programy przeznaczone do rozliczania faktur w przedsiębiorstwach
Dzisiejszy rynek jest bogaty w przedsiębiorstwa zajmujące się dostarczaniem przedsiębiorstwom narzędzi wspierających ich w rozliczaniu dokumentów księgowych. Razem z pojawieniem się nowych przepisów o ustawie VAT, deweloperzy programów przeznaczonych do wystawiania faktur mają obowiązek bieżącego aktualizowania stworzonych przez siebie aplikacji. Aktualizacje dotyczą zmian w przepisach oraz potrzeb występujących na rynku. Dzięki temu, że można zauważyć coraz większą rolę oraz występowanie faktur zwolnionych z VAT, co odbija się na klasycznych rachunkach, ogromna ilość przedsiębiorców dopasowuje, aktualizuje lub całkowicie modyfikuje stosowane dotychczas oprogramowania księgowe jednostki. Ich miejsce zajmują nowe programy do faktur, kompatybilne z aktualnymi przyzwyczajeniami oraz przepisami. W trakcie nabycia rozwiązań księgowych dla firmy, przedsiębiorcy skupiają się na dzień dzisiejszy na fakcie, czy program do faktur został wzbogacony o możliwość wystawiania faktur zwolnionych z VAT, a także biorąc pod uwagę biegunkę legislacyjną ustawodawców, czy jest poddawany bezustannym aktualizacjom.
Dzięki bardzo szerokiej konkurencji oraz różnorodności wśród oferowanych programów, wszystkie firmy działające na rynku mogą odszukać idealne dla siebie rozwiązania.