Projektowanie hal targowych i handlowych
Hale targowe i handlowe wyróżniają się spośród innych obiektów przemysłowych modułową organizacją przestrzeni, która sprzyja szybkiej adaptacji pod punkty sprzedażowe. Specyfika organizacji ich przestrzeni ma bezpośredni wpływ na koncepcję projektową i stosowane rozwiązania konstrukcyjne.
Obciążenie ogniowe
Najistotniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa pożarowego jest bezpieczne zaprojektowanie konstrukcji ze względu na wielkość „obciążenia ogniowego” poszczególnych stref hali. Wartość gęstości obciążenia ogniowego odnosi się do ilości materiału palnego zgromadzonego na danej powierzchni. Wskazuje na energię cieplną, która może powstać przy spaleniu materiałów palnych przypadająca na jednostkę powierzchni obiektu, wyrażoną w metrach kwadratowych. Ma więc ogromne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa osób przebywających w hali.
Zgodność z normami ppoż.
Projekt musi uwzględniać normy ochrony przeciwpożarowej, których wymogi są nieco inne niż w przypadku pozostałych rodzajów hal (magazynowych, produkcyjnych). Zgodnie z nimi, hale targowe muszą być wyposażone w odpowiednią ilość wyjść ewakuacyjnych, a drogi ewakuacyjne muszą być zabezpieczone przed zadymieniem. Szerokość ścieżek komunikacyjnych powinna być dobrana w sposób funkcjonalny, zapewniający sprawne poruszanie się dużej ilości osób po obiekcie.
Doprowadzenie mediów i zapewnienie miejsc parkingowych
Podczas projektowania hal targowych i handlowych należy uwzględnić doprowadzenie mediów do każdej wydzielonej powierzchni handlowej wewnątrz hali, a także zapewnić odpowiednią ilości miejsc parkingowych zarówno dla pracowników, jak i gości oraz – przede wszystkim - klientów.
Systemy wentylacji
Duże obiekty handlowe powinny być wyposażone w efektywne systemy wentylacji, które zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz hali handlowej oraz wymianę z powietrzem zewnętrznym, a przez to zapewnią komfort osobom przebywających w obiekcie.
Najczęściej w halach targowych i handlowych stosuje się urządzenia wentylacyjne ze zmiennymi strumieniami powietrza zgodne z systemem VAV (ang. Variable Air Volume). Zwykle ze względu na dużą ilość lokali usługowych w hali handlowej stosowane są nawiewno-wywiewne urządzenia centralne z recyrkulacją, nagrzewnicami i odzyskiem (rekuperacją) ciepła.
Doświetlenie
Konieczne jest również zastosowanie takiego doświetlenia hali, które powinno współgrać z oświetleniem naturalnym docierającym do wnętrza przez świetliki i okna. Obecnie w halach targowych i handlowych montowane są przede wszystkim główne i poboczne systemy oświetlenia LED, które zapewniają znaczną energooszczędność, łatwość montażu, skalowalność, prostą adaptację pod potrzeby konkretnego wystawcy, a także przyjemną dla oka barwę światła. Nie ulega bowiem wątpliwości, że w halach targowych i handlowych przykłada się dużą uwagę do roli światła w kształtowaniu odpowiedniego środowiska zakupowego.
Wyższy standard wykończenia
Ze względu na intensywną eksploatację, hale targowe i handlowe co do zasady mogą pochwalić się wyższym standardem wykończenia niż inne rodzaje hal. Nierzadko projekt uwzględnia o wiele ładniejsze i odporne na ścieranie posadzki czy elewacje. Podyktowane jest to intensywną eksploatacją oraz aspektem wizualnej prezencji hali. Przekłada się to na lepsze samopoczucie osób przebywających w przestrzeni handlowej i podnosi jej prestiż w oczach klientów oraz wystawców.
Jeśli poszukują Państwo sprawdzonego wykonawcy hal handlowych i targowych o dużym doświadczeniu, zachęcamy do kontaktu z inżynierami z firmy Ocmer Sp. z o. o. Eksperci rozwieją Państwa wątpliwości związane z realizacją oraz zaproponują możliwie najlepsze warianty wykonania obiektu.