Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych, które biorą nawet osoby niechętne zadłużaniu się. Zwykle to jedyna szansa, żeby zyskać finansowanie na zakup wymarzonego mieszkania lub budowę domu z ogródkiem. Nie każdy jednak ma takie same szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Data dodania: 2020-05-20

Wyświetleń: 959

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny - jak zadbać o pozytywną historię hipoteczną?

Żeby bank wydał pozytywną decyzję kredytową, niezbędne jest posiadanie odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. O jej budowaniu warto więc pomyśleć z odpowiednio dużym wyprzedzeniem.

Kredyt hipoteczny to długoletnie zobowiązanie, które jest dość ryzykowne z punktu widzenia banku. Trudno bowiem oszacować z wyprzedzeniem, jak będzie wyglądać sytuacja kredytobiorcy po kilkunastu latach. Bank nie może jednak dawać kredytów każdemu. Stosuje więc pewne założenia, które pozwalają oszacować, czy klient będzie w stanie spłacić zobowiązanie czy też nie. Bierze więc pod uwagę kilka czynników, na podstawie których określa zdolność kredytową zainteresowanego kredytem. Skoro zdolność kredytowa jest tak ważna, czy można jakoś na nią wpłynąć?

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny – o co chodzi?

Zdolność kredytowa to stosunek dochodu do wydatków w Twoim budżecie domowym. Zasadniczo więc im więcej zarabiasz, a mniej masz wydatków, tym większe Twoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. W praktyce nie jest to jednak tak prosta matematyka. Gdyby tak było, mógłbyś łatwo odpowiedzieć sobie na pytanie, jak obliczyć zdolność kredytową. Kredyt hipoteczny zależny jest jednak od większej ilości czynników, które jednak pośrednio wpływają na Twoją sytuację finansową.

Kredyt hipoteczny – jak banki oceniają zdolność kredytową?

Kiedy analitycy bankowi oceniają Twoją zdolność kredytową, biorą pod uwagę szereg informacji o Tobie. Powoduje to, że wniosek o kredyt hipoteczny jest bardzo obszerny oraz czasochłonny. Wymaga również dostarczenia szeregu dokumentów, których nie ma przy kredycie gotówkowym. Jakie elementy bierze pod uwagę bank, kiedy analizuje Twoją zdolność kredytową?

 • wysokość oraz źródło dochodu,
 • stan cywilny,
 • wielkość gospodarstwa domowego,
 • ilość dzieci,
 • Twój wiek,
 • zajmowane przez Ciebie stanowisko,
 • branża, w której pracujesz,
 • dodatkowe źródło dochodu,
 • wielkość Twojego majątku,
 • ilość zaciągniętych zobowiązań,
 • historia kredytowa

Te elementy to tylko niektóre z rzeczy, jakie bank bierze pod uwagę, kiedy analizuje, czy przyznanie Ci kredytu jest dobrym pomysłem. Warto wiedzieć jednak, że każdy bank ma trochę inne wymagania w stosunku do swoich klientów. Nie ma więc jednej uniwersalnej listy sposobów na poprawienie zdolności kredytowej. Warto jednak zrobić kilka rzeczy, które mogą poprawić Twoją sytuację w oczach analityków bankowych.

Kredyt hipoteczny a historia kredytowa – dlaczego jest taka ważna?

Kiedy bierzesz kredyt hipoteczny, musisz zwrócić uwagę na to, jak wygląda Twoja historia kredytowa. Dlaczego jest ona tak ważna? Korzystna historia kredytowa pokazuje Cię w lepszym świetle. Jest jednoznacznym dowodem na to, że jesteś w stanie spłacić zaciągnięte wcześniej zobowiązanie. Może się wydawać, że osoby bez jakiejkolwiek zdolności kredytowej są doskonałym wyborem dla banków. W końcu nie potrzebowały wcześniej pożyczki, więc powinno świadczyć to na ich korzyść. W praktyce jednak zdolność kredytowa oceniana jest pozytywniej, jeśli bank widzi, jakie podejście w praktyce ma klient do spłacania swoich kredytów.

Jak budować pozytywną historię kredytową?

O kredycie hipotecznym warto myśleć z dużym wyprzedzeniem. Dzięki temu będziesz mieć szansę na zbudowanie pozytywnej historii kredytowej jeszcze przed złożeniem wniosku. Co robić, żeby prezentowała się ona odpowiednio?

 • Spłacaj zaciągnięte zobowiązania zgodnie z harmonogramem spłat.
 • Weź pożyczkę lub kredyt gotówkowy oraz spłać go terminowo.
 • Unikaj narażania się firmom windykacyjnym oraz komornikom.
 • Korzystaj z karty kredytowej, ale spłać debet na koncie.
 • Kupuj sprzęty AGD lub RTV na raty.

Jak obliczyć zdolność kredytową – kredyt hipoteczny

Jeśli zamierzasz ubiegać się o kredyt hipoteczny, na pewno zastanawiasz się, jak obliczyć zdolność kredytową. Kredyt hipoteczny może być udzielany na różnych zasadach, dlatego nie tak łatwo znaleźć na to pytanie dobrą odpowiedź. Jesteś w stanie jednak oszacować, jak wysoka będzie Twoja zdolność kredytowa. Kalkulator dostępny w sieci będzie z pewnością ogromnym ułatwieniem, które pomoże Ci porównać, jakie warunki oferują poszczególne banki, prezentując kredyt hipoteczny.

Pamiętaj jednak, że ostateczna ocena zdolności kredytowej zależy od analityków bankowych. Jeśli jednak jeden bank odmówi Ci kredytu, możesz spróbować swoich sił w innym. W międzyczasie warto dodatkowo popracować nad poprawieniem Twojej zdolności kredytowej.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena