Z każdym doświadczeniem,  dzięki któremu stajesz w obliczu strachu i stawiasz mu czoła, zyskujesz siłę odwagę i pewność.Musisz robić rzeczy, o których myślisz, że nie możesz ich zrobić. - Eleanore Roosevelt.

Data dodania: 2018-10-07

Wyświetleń: 1199

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Fobia społeczna - jak ją pokonać? Praktyka - wprowadzenie

Społeczna codzienność 

Codziennie o nich myślisz i ich obserwujesz. Jak oni to robią? Rozmawiają między sobą jak równy z równym. Śmieją się, opowiadają różne historie, wymieniają się opiniami, krytykują, umawiają się, czasami kłócą. Interakcje międzyludzkie, ze względu na naszą różnorodność są bardzo ciekawe i zróżnicowane. Oczywiście, istnieją pewne schematy rozmów, powtarzające się tematy, ale każdy człowiek  = inna osobowość, inna historia, inne doświadczenia. Jest to jeden z czynników, który sprawia, że poznawanie ludzi jest takie satysfakcjonujące i ciekawe.

O Tobie

Powróćmy jednak do Ciebie. Masz fobię społeczną lub jesteś nieśmiały. Stronisz więc od kontaktów międzyludzkich.  Nie masz doświadczenia w konwersacjach, więc nie wiesz ile to daje radości i energii. Na pewno jednak, wewnętrznie ciągnie Cię do ludzi. Nikt nie lubi samotności. Susan Pinker, w swojej książce "Efekt wioski", pisze, że kontakt, na żywo, z drugim człowiekiem, jest potrzebą biologiczną oraz:
Bezpośrednie kontakty nie tylko popychają ludzi do bezinteresownych zachowań, lecz również mają wpływ na szybkość nauki czytania, łatwość zwalczania infekcji, a także na długość życia.(...) Bez regularnych bezpośrednich interakcji z ludźmi prawdopodobnie będziemy żyć krócej, będziemy mniej sprawni intelektualnie i nie tak szczęśliwi, jak moglibyśmy być.
Wnioski te są udokumentowane licznymi i różnorodnymi badaniami naukowymi. Podejrzewam jednak, że zdajesz sobie z tego sprawę. Na pewno chciałbyś zmienić swój tryb życia. Chciałbyś umieć rozmawiać z ludźmi i spotykać się z nimi. To jest całkowicie wykonalne.
Powiem Ci szczerze: umiesz to robić, ale się obawiasz.
W Twojej głowie pewnie tworzą się negatywne scenariusze. Myślisz, że nie będziesz wiedział co powiedzieć. Boisz się, że się ośmieszysz. Boisz się, że ludzie będą się z Ciebie śmiać.
Ten pesymistyczny scenariusz w moim przypadku nie sprawdził się ani razu. Przez jakąś chwilę, ktoś może być zdziwiony, że rozpoczynasz z nim (lub z nią) rozmowę, ale ludzie zwykle (w zdecydowanej większości) lubią ze sobą rozmawiać. 

Jesteśmy istotami społecznymi

Nic dziwnego, jesteśmy istotami społecznymi. Ludzie są wszędzie, gdzie się tylko ruszymy. Na ulicy, na przystankach, w sklepach, marketach, urzędach i w wielu innych miejscach.
Jeśli do tej pory było to dla Ciebie przekleństwem, to spróbuj pomyśleć, że jest to błogosławieństwo. Dlaczego?
Nie znosisz samotności, prawda? Chciał(a)byś mieć znajomych, przyjaciół, partnera/partnerkę. W takim razie można powiedzieć, że Ci ludzie są dla Ciebie. 
Słynny wiedeński psycholog ,Alfred Adier napisał książkę pod tytułem "What Life Should Mean to You". Czytamy w niej: Jednostka,  która  nie  interesuje  się  innymi  ludźmi, ma w życiu największe kłopoty i dostarcza najwięcej problemów  innym  ludziom.  Właśnie  na  te  osoby spadają wszystkie niepowodzenia.
Co jest przeszkodą? Głównie Twój strach i uprzedzenia.
Zajmijmy się na początek uprzedzeniami.

Zgubne uprzedzenia

Uprzedzenia są jakbyś przyczepił sobie do nogi ciężką, kamienną kulę i próbował tak iść przez życie. Główną rolę gra Twoja traumatyczna przeszłość.Zostałeś kiedyś zraniony przez ludzi i w konsekwencji tego obawiasz się, że to się może zdarzyć ponownie. Wyprowadzę Cię więc z błędu. 
Ludzie są bardzo różni, ale w zdecydowanej większości dobrzy. Gandhi powiedział:
Nie wolno ci tracić wiary w ludzkość. Ludzkość jest oceanem; jeśli kilka kropel w oceania jest brudnych, ocean nie staje się brudny. 
Drugą sprawą jest to, że niepotrzebnie się ograniczasz. Jest mnóstwo ludzi, którzy bardzo chętnie by Cię poznali (każdy człowiek jest wartościowy, Ty też), ale obawiasz się nowych znajomości. Ludzie zasługują na zaufanie, a Ty zasługujesz na bycie szczęśliwym. Poza tym, poznawanie ludzi, możliwość obserwowania i spotykania się z ich różnorodnością i wyjątkowością jest bardzo ciekawe i daje dużo satysfakcji.
Ludzie to możliwości. Ludzie to radość. Ludzie to spełnienie.

Przyjemność z rozmowy 

Uwielbiam rozmowę w 4 i więcej oczu, dlatego łatwiej było mi pokonać barierę strachu przed nią. Mnie również spotkało wiele złego ze strony innych osób, ale nie uogólniam. Wiem, że zdecydowana większość nie życzy mi źle. Poza tym, szczerze zgadzam się i akceptuję to, że jak każdy człowiek jestem istotą społeczną. Bez ludzi - nieszczęśliwą.

Strach

Alan McGinnis w książce „Sztuka motywacji” napisał: W każdym „nie wiem”, „nie chcę”, „nie umiem”, „nie potrafię” jest więcej strachu niż prawdy.

Les Brown, znany mówca motywacyjny, powiedział:
Strach powstrzymuje Cię przed czymś do czego jesteś zdolny, ale się tego boisz. Jesteś wtedy jak zahipnotyzowany".
Nie do końca z tym się zgadzam. To nie jest jak hipnoza, ponieważ dzięki wolnej woli, możesz go pokonać. 
Wyobraż siebie jako skomplikowaną maszynę. Jeśli w odpowiednim momencie odważysz się przesunąć dżwignię odpowiedzialną za działanie, to gratulacje, wykazałeś się odwagą. Tylko co dalej? Zagadnąłeś kogoś obcego, udało sìę. W tym momencie wiedz jedno: na tym etapie liczy się tylko odwaga. To, że się przełamałeś. Winston Churchill powiedział. Sukces nigdy nie jest ostateczny, porażka nigdy nie jest totalna, liczy się tylko odwaga.
Więcej o tym napiszę w nastepnym artykule. Umieszczę w nim też wiele praktycznych porad na temat rozmów z (na początku) nieznajomymi. Tworzę program pozbycia się fobii społecznej i nieśmiałości o nazwie AntyFobia, który pomoże Ci stać się osobą w pełni społeczną i towarzyską. Zawarłem tam potrzebną Ci do tego wiedzę i ćwiczenia. Śledż mojego bloga, zaglądaj na mój profil Artelis, a na pewno znajdziesz moje następne, przydatne artykuły na ten temat.

Na zakończenie 

Przemyśl to. Samotność to także strata czasu, ktory mógłbys/mogłabyś poświęcić na satysfakcjonujące, motywujące i uszcześliwiające Cię kontakty ze znajomymi, przyjaciółmi, miłością. Wtedy łatwiej i przystępniej jest realizować pasje, spełniać marzenia i po prostu żyć jak szczęśliwy człowiek. Pamiętaj, że Twoje życie jest takie jak je sobie ułożysz. Warto walczyć o siebie.
Machnij ręką na siebie. Zacznij działać teraz, będąc neurotycznym albo niedoskonałym, wiecznie zwlekającym lub leniwym, niezdrowym czy jakiejkolwiek innej niecelnej etykiety w odniesieniu do siebie używasz. Idź naprzód i bądź najlepszą niedoskonałą osobą, jaką możesz być. Zabierz się za rzeczy, jakich chcesz dokonać, zanim umrzesz. Akceptuj swoje uczucia. Pamiętaj o tym, czego pragniesz. I rób to, co masz do zrobienia.- Shoma Morita

Do przeczytania w następnym artykule. Zajmę się w nim pierwszym etapem walki z fobią społeczną: wychodzeniem na zewnątrz.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena