Czy wiesz, że suplementacja magnezem może być tania? O magnezie i jego roli w organizmie pisałam już wiele.  Gdzie można go znaleźć również. Dziś skupię sie na formie  podania magnezu. 

Data dodania: 2018-01-30

Wyświetleń: 427

Przedrukowań: 1

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Tania suplementacja magnezem

Jest mnóstwo informacji na ten temat, więc nie będę się  powtarzać. Podam najważniejsze fakty w pigułce.  Mamy do wyboru magnez : lek, suplement diety lub lecznicze wody mineralne. Sekret wyboru tkwi w przyswajalności magnezu przez organizm. Do najlepiej przyswajalnych należą:

  • chlorek magnezu
  • cytrynian magnezu
  • mleczan magnezu
  • aspraginian, ale z tym ostrożnie, gdyż zawiera w swym składzie potas, a ten jest łatwo przedawkować.

Mamy również chelaty magnezu co, do których przeczytamy całą masę papki medialnej. Jest mnóstwo zwolenników jak i przeciwników tej formy magnezu. Moje doświadczenie z chelatem magnezu miało pozytywne zakończenie. Cierpiałam na silne skurcze w nogach, lekarz polecił mi magnez organiczny, nie pamiętam nazwy, który po miesiącu zażywania nie przyniósł najmniejszej poprawy. Zaopatrzyłam się wtedy w chelat magnezu i ku mojemu zaskoczeniu skurcze ustąpiły już po tygodniu. Terapie stosowałam dwa miesiące i na długo skurcze nie powracały.

W każdym razie tabletka obciąża nam układ pokarmowy i podrażnia np. przy wrażliwym żołądku. Aby tego uniknąć można zastosować aplikację magnezu przez skórę, poprzez kąpiel w wannie z dodatkiem magnezu. Używamy do tego celu Chlorek magnezu sześciowodny  MgCl2x 6H20, postać sypkaczysty do analizy – CZDA. Cena od 10 – 25 zł za kg. Najtaniej wyjdzie w dużych kilogramowych opakowaniach lub jak ktoś woli w 3 kg lub 5 kg. Chlorek magnezu jest to sól magnezowa, która świetnie sprawdza się, jako preparat do stosowania w czasie masażu lub kąpieli. Jest bardzo dobrze wchłaniany przez organizm człowieka.

Jak stosować chlorek magnezu?

Kuracja przez skórędo wanny z wodą dodaj 1-2 szklanki chlorku magnezu i rozkoszuj się kąpielą przez około pół godziny. Ważne – nie używaj w tym czasie mydła ani innych środków do kąpieli. Jeśli skóra jest bardzo wrażliwa, kąpiel może powodować na początku lekkie uczucie ciepła, szczypania czy pieczenia, jednak to wrażenie mija po bardzo krótkim czasie. Czas trwania kąpieli 20-30 min. Dzięki temu uzyskasz uczucie niesamowitego odprężenia fizycznego i psychicznego na długi czas. Osobiście uwielbiam ten stan błogości i lekkości jaki czuje po kapieli.

Relaks stóp:  rozpuść 2-3 łyżki chlorku magnezu w 3-4 litrach ciepłej wody. Mocz stopy przez 20-30minut, następnie opłucz stopy czystą wodą. Skóra odwdzięczy się wam wyjątkową gładkością. Częste kąpiele spowodują, że nie będzie nam potrzebna tarka do stóp. Przy okazji jony magnezu zupełnie tak jak podczas kąpieli całego ciała, dostają się do naszego krwiobiegu i robi nam się po prostu fajnie. Polecam robić zabieg wieczorem.

Zarówno po kąpieli całego ciała jak i moczeniu samych stóp w soli magnezowej polecam natrzeć ciało i stopy czymś naturalnym np. olejem kokosowymmasłem shea – surowym lub ulubionym olejkiem.Ponieważ solanki lubią wysuszać nieco skórę.

Ale co zrobić, jeśli nie masz wanny, a ta opcja wciąż jest dla Ciebie mało ekonomiczna? Na to również jest skuteczny sposób, który stosuję najczęściej. To oliwka magnezowa, którą można kupić gotową w mocno zawyżonych cenach, bo aż 45 -60 zł za buteleczkę. Zrobiona samodzielnie kosztuje ok. 2 zł.

Jak zrobić oliwkę magnezową?

Składniki:

  • 100 gram chlorku magnezu CZDA
  • 100 gram wody destylowanej lub przegotowanej odstanej
  • Pustą, dobrze umytą szklaną lub plastikową buteleczkę spray

Wodę podgrzewamy, aby była letnia. Do małego słoiczka wsypujemy magnez, dolewamy ciepłą wodę, zakręcamy i mieszamy, potrząsając słoikiem aż do rozpuszczenia. Możemy sobie pomóc plastikową łyżeczką lub słomką. Po ostudzeniu przelewamy ją do buteleczki spray. W ten sposób uzyskujemy tłustą w dotyku oliwkę magnezową, bez grama tłuszczu. Gdy rozsmarujemy ją na skórze poczujemy tłustawy poślizg,  jak po dziecięcej oliwce. Stąd nazwa oliwka magnezowa.

Podałam tutaj stosunek 1:1, jeśli jednak będzie on za mocny ( może szczypać) należy zwiększyć wodę w stosunku 2:1, czyli dwie jednostki wody, na jedną chlorku magnezu, do czasu aż skóra się przyzwyczai. Mi osobiście lekkie szczypanie nie przeszkadza, bo po chwili przechodzi. Jednak osoby wrażliwe mogą odczuwać szczypanie dotkliwie. Możemy poeksperymentować i dodać do oliwki olejki eteryczne w celu uzyskania ulubionego zapachu.

Zastosowanie oliwki magnezowej

Stosujemy ją do smarowania całego ciała, omijając twarz, okolice oczu, części intymnych i miejsca uszkodzone. Nie potrzebujemy już żadnych balsamów naszpikowanych chemią. Łagodzi również obolałe mięśnie, stawy, kości oraz stłuczenia i obrzęki oraz ból kończyny dotkniętej rwą kulszowąkręgosłup czy kark. Możemy ją wykorzystać również do masaży.

Wykorzystujemy ją, jako skuteczny, mineralny, wolny od chemii dezodorant pod pachy. Wystarczy 2-3 psiknięcia pod każdą pachę i delikatne wmasowanie preparatu w skórę. Wiadomo, że zapach potu zależy od tego, co jemy. Chlorek magnezu ma działanie antybakteryjne i nie zatyka gruczołów potowych. Oczywiście nie używamy go na świeżo wydepilowane pachy.

Wszelkie zabiegi (kąpiele, moczenie stóp, aplikacja oliwy magnezowej) można stosować na początku naprzemiennie lub też razem (oliwka w ciągu dnia, a wieczorem kąpiel magnezowa lub moczenie stóp). Po pewnym czasie można się ograniczyć do samej oliwki magnezowej, zaś kąpiele czy moczenia stóp fundować sobie w miarę potrzeb już rzadziej. Wszystko zależeć będzie od oceny  samopoczucia.

Ciekawa jestem jakie są wasze doświadczenia  w tej materii?

Licencja: Creative Commons