ale głównie w tkance łącznej, czyli: mięśniach, chrząstkach, więzadłach, ścięgnach, torebkach stawowych i tkance podskórnej – tłuszczowej, płynach ustrojowych, jak krew i limfa.
Jest składnikiem ludzkiej elastyny, kolagenu i struktury proteoglikanów. Krzem jest odpowiedzialny za lokowanie wapnia i magnezu i jest zaangażowany w syntezę białek. Około 70 pierwiastków nie jest przyswajanych a około 90 reakcji biochemicznych nie dochodzi do skutku lub są zaburzone, jeżeli brakuje krzemu. Pizoelektryczne właściwości krzemu wpływają na lepszą komunikację międzykomórkową.
Krzem i uroda
Prof. Julian Aleksandrowicz – w praktyce lekarsko-dentystycznej krzemionka potrafiła uporać się z wrzodziejącym zapaleniem dziąseł, a w przypadku przyzębicy uzyskiwano poprawę, najczęściej w ciągu 12-21 dni. Stany zapalne dziąseł opanowywano za pomocą krzemionki w ciągu 4-5 dni.
Jest to pierwiastek przez jednych trochę lekceważony, a przez innych traktowany z niezwykłym entuzjazmem. Szczególnie wierzą w krzemionkę i polecają ją zielarze. Mgr W. J. Pajor tak pisze: „Wypadanie włosów, kruchość paznokci, skłonność do różnych krwotoków, różne stany zapalne, schorzenia skórne, odleżyny, grzybice, łupieże, zastarzałe rany opanowuje się przez podawanie krzemionki”.
W wielu wypadkach trądzik różowaty leczony w różny sposób przez 8-10 lat bez pozytywnego rezultatu, wyleczono w ciągu kilku tygodni- przez podawanie krzemionki. Kwas krzemowy jest składnikiem tkanki łącznej. Najwięcej znajduje się go w młodej tkance i naskórku. Krzemionka wpływa też korzystnie na naczynia włosowate, zmniejszając ich przepuszczalność (zapobiega powstawaniu sińców). A przy tym stwierdzono, że syntetyczne preparaty krzemu nie dorównują skutecznością działania krzemionce roślinnej.
W czym jest najwięcej krzemionki?
W zielu skrzypu, które zawiera je ok. 60%, choć tylko 1-1,5% rozpuszczalnej. Poza tym po ok. 0,25% tego związku mają: poziewnik, rdest ptasi, perz, pokrzywa i podbiał.
Oto, jaką herbatkę zalecają zielarze. Przygotować po 50 g skrzypu, poziewnika i pokrzywy oraz 100 g rdestu ptasiego. Łyżkę tej mieszanki zalać 2 szklankami wody i wygotowywać powoli, aż zostanie połowa zawartości garnuszka. Krzemionka jest trudno rozpuszczalna, dlatego trzeba długo ogrzewać ziółka na wolnym ogniu, aby dobrze naciągnęły. Pić 2 razy dziennie po pół szklanki takiego wywaru. Jerzy Waldorff polecał kiedyś wielokrotnie w prasie picie herbatki ze skrzypu, która mu wspaniale służyła.
Szczególnie dużo krzemu znajduje się w skrzypie w okresie od połowy lipca do sierpnia. Na przykład, odmiana Equisetum hiemale ma go (według Sedlaka – autora słynnej pracy o krzemie) od 70 do 96%, a Equisetum arvense (skrzyp łąkowy – najpospolitszy) od 40 do 76%. Ponadto skrzyp zawiera dużo manganu, azotan potasowy i inne składniki. Krzem znajduje się też w wielu bogatych w celulozę produktach roślinnych, a więc w otrębach, płatkach owsianych i razowym chlebie.
Krzem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu
Według Janczarskiego, krzem stanowi ok. 0,01 % naszej wagi. Najwięcej mamy go:
- grasicy – 310 mg%,
- nadnerczach – 250 mg%,
- przysadce mózgowej – 81,4 mg%,
- płucach – od 40 do 80 mg%,
- mięśniach – od 2 do 8 mg%,
- krwi -od 0,1 do 0,9 mg%.
Ilość ta w naszych organizmach maleje z wiekiem. Warto też wiedzieć, że w procesie regeneracji złamanych kości następuje 50-krotny wzrost zawartości krzemu w nich . A oto jak stosować krzemionkę zewnętrznie. Podbiał, rdest ptasi, perz, skrzyp, poziewnik wymieszać w równych ilościach. Potem 2-3 łyżki tych ziół zalać 2 szklankami wody, gotować 15 min. i dolać 2 łyżki octu lub azulenu, które konserwują płyn, by nie zmętniał (jest to oznaka zepsucia). Wieczorem, po umyciu, przemywa się nim twarz, a 2-3 razy w tygodniu przecierać całe ciało. Świetne na cerę, na jędrność skóry i na jej zdrowy, młody wygląd.
Krzem sprzyja wzrostowi, bo pomaga w budowie kości, inicjując procesy mineralizacji i to niezależnie od witaminy D, czyli potrzebny jest najbardziej dzieciom. W dojrzałych organizmach wpływa dobrze na serce, zęby, kości, włosy i paznokcie. Ten śladowy dla nas minerał jest następnym po tlenie najbardziej związanym z biosferą pierwiastkiem. Zwierzęta doświadczalne, które otrzymywały 50 mg krzemu na każde 100 g pożywienia, rosły o 25-34% szybciej od tych, które tego pierwiastka nie dostawały.
Ile krzemu potrzebujemy?
Do tej pory nie ma na to pytanie autorytatywnej odpowiedzi z powodu trudności medycznych i pomiarowych. Szklane naczynia laboratoryjne też przecież zawierają krzem i wszystkie badania trzeba przeprowadzać ”w plastykowych przyrządach. Jedna z najpoważniejszych prac na ten temat powstała w ZSRR. Jest to dzieło, liczące 587 stron, wydane w 1978 r., pt. Krzem i żywienie, którego – autorami są Woronkow i współpracownicy. U nas pracuje nad krzemem od lat wspomniany już doc. dr J. Janczarski(biochemik z Uniwersytetu Warszawskiego). Doszedł on do wniosku, że układ: magnez – wapń – krzemjest niezbędny dla prawidłowej przemiany materii.
Dr R Jugdaohsingh – Niska masa kostna (osteoporoza) to cicha epidemia XXI wieku, która obecnie w Wielkiej Brytanii powoduje ponad 200 000 złamań rocznie, kosztem ponad miliarda funtów.Zgromadzone dowody z ostatnich 30 lat wyraźnie sugerują, że krzem spożywczy jest korzystny dla zdrowia kości i tkanki łącznej, a ostatnio donoszono o silnych pozytywnych związkach między dietetycznym spożyciem krzemu(SI) a gęstością mineralną kości.
Osteoporoza jest najczęstszą przyczyną zachorowalności i śmiertelności wśród osób starszych i coraz bardziej drenuje zasoby opieki zdrowotnej (ponad 1 mld funtów w Wielkiej Brytanii). Głównym efektem klinicznym jest złamanie kości, zwłaszcza kości udowej, ale także kręgów i promienia, powodujące ból, niepełnosprawność i utratę niezależności, a często także szybką sekwencję zdarzeń prowadzących do śmierci. Etiologia osteoporozy ma charakter wieloczynnikowy i chociaż czynniki genetyczne i hormonalne, silnie wpływają na tempo spadku masy kostnej wraz z wiekiem, to jednak złe odżywianie, palenie tytoniu i nadmierne spożywanie alkoholu oraz brak aktywności fizyczne,j również mają na nią duży wpływ. Chociaż czynniki nie genetyczne mogą zostać zmienione, w praktyce jest to trudne.
Zatem leki są szeroko stosowane, aby spróbować spowolnić lub odwrócić osteoporozę. Obecnie stosuje się głównie suplementację wapnia i witaminy D, bisfosfoniany i estrogeny oraz modulatory receptora estrogenu. Odnotowano również zainteresowanie innymi minerałami kostnymi (magnezem, potasem i fluorkiem) oraz żywieniowymi pierwiastkami śladowymi (cynk, miedź, bor i mangan). Ich spożycie jest dodatnio związane z masą kostną, natomiast niedobór koreluje ze zmniejszoną masą kostną lub wolnym gojeniem złamań. Cynk, miedź i mangan są niezbędnymi kofaktorami dla enzymów biorących udział w syntezie składników macierzy kostnej. Kolejnym pierwiastkiem śladowym, jestkrzem (Si.) Coraz więcej danych sugeruje, że krzem jest ważny w tworzeniu kości. Jest pierwiastkiem niemetalicznym o masie atomowej 28. Jest drugim najobficiej występującym pierwiastkiem w skorupie ziemskiej, ale rzadko występuje w czystej postaci.
Ze względu na jego duże powinowactwo do tlenu, tworzy krzemionkę i krzemiany, które są najczęstszymi minerałami. Kwarc (12%), glinokrzemiany, plagioklaza (39%) i alkaliczny skalnik (12%) są najbardziej rozpowszechnionymi krzemianami. Są one obecne w skałach magmowych i osadowych oraz minerałach glebowych i są wysoce stabilnymi strukturami, które nie są łatwo rozkładane, z wyjątkiem intensywnych wietrzeń. Zatem naturalne poziomy rozpuszczalnej (dostępnej) krzemionki są niskie. Jednakże chemiczne i biologiczne (rośliny, algi i porosty) starzenie, uwalnia krzem z tych stabilnych minerałów, zwiększając jego biodostępność. Rozpuszczanie krzemu z minerałów gruntowych w wodzie, powoduje powstawanie przez hydrolizę rozpuszczalnych rodzajów krzemionki
Źródła żywieniowe
Spożycie krzemu to 20-50 mg / dzień, dla większości populacji Zachodniej 2-krotnie wyższe niż typowe spożycie żelaza i cynku. Wyższe spożycie (140-204 mg / dobę) odnotowano w Chinach i Indiach, gdzie żywność pochodzenia roślinnego może stanowić bardziej dominującą część diety. U dzieci głównym źródłem krzemu są zboża (68% całkowitego spożycia pokarmu), podczas gdy głównym źródłem u dorosłych mężczyzn jest spożycie piwa (44%). Piwo jest wysoce dostępnym biologicznie naturalnym źródłem krzemu.
Woda pitna
Krzem w wodzie pitnej wywodzi się z wietrzenia skał i minerałów glebowych, a ponieważ różne rodzaje minerałów występują z różną szybkością, stężenie krzemu i w wodzie zależy od otaczającej geologii. W Wielkiej Brytanii na przykład, stężenia Si jest niskie (0,2-2,5 mg / l), w północnej i zachodniej Brytanii, gdzie skały są „stare” i dobrze wyblakły woda jest naturalnie miękka . Natomiast poziomy krzemu są znacznie wyższe (2,8-14 mg / L) na południu i wschodzie Wielkiej Brytanii od wietrzenia “młodych skał”; woda jest naturalnie twarda, ponieważ zawiera dużo rozpuszczonych ciał stałych i jest alkaliczna.
Stężenie Si w europejskich wodach mineralnych mieści się w podobnym zakresie (4-16 mg / L) do nizinnych wód pitnych, a ich pH jest zwykle w pobliżu poziomu neutralnego lub nieco powyżej. Ostatnio jednak odnotowano wyższe poziomy (30-40 mg / L) w wodach mineralnych Spritzer i Fidżi, ze źródeł naturalnych odpowiednio w Malezji i na Fidżi. Woda pitna i inne płyny dostarczają najłatwiej dostępnego biologicznie źródła Si w diecie, ponieważ krzem jest głównie obecny jako Si (OH) 4, a spożycie płynów może stanowić ≥ 20% całkowitego spożycia przez krzemu.
Źródła jedzenia
Krzemionka w żywności pochodzi z naturalnych źródeł, w tym z przylegających cząstek gleby na powierzchni warzyw i z jej dodawania, jako dodatków. Naturalne poziomy krzemu w żywności są znacznie wyższe w produktach pochodzenia roślinnego niż w mięsie lub produktach mlecznych.Rośliny pobierają i gromadzą krzem z gleby i roztworów glebowych, które zostają włączone, jako składnik strukturalny nadający wytrzymałość i sztywność łodygom, na przykład w trawach i zbożach, a także w niektórych roślinach, takich jak skrzyp (Equisetum arvensa), gdzie krzem jest niezbędny.
Takie rośliny określane, jako “akumulatory krzemu”, są na ogół jednoliścieniami, które obejmują zboża, trawy (np. ryż) i niektóre rośliny zielne. Gromadzą one około 10-20 razy więcej krzemu niż rośliny dwuliścienne (np. rośliny strączkowe). Wysokie poziomy krzemu (Si) występują w nierafinowanych całych ziarnach, takich jak jęczmień, owies, otręby ryżowe i otręby pszenne. Do 50% Si występuje w łupinach i łuskach. Na przykład łupiny ryżowe zawierają 110 mg Si / g, a podczas produkcji / obróbki przemysłowej są usuwane, co zmniejsza zawartość Si w rafinowanej żywności.
Jednakże, produkty zbożowe takie jak: śniadaniowe płatki zbożowe, mąka, chleb, herbatniki, ryż, makaron, ciasta i ciasta, itp, są nadal wysokim dietetycznym źródłem krzemu. Jęczmień i chmiel są używane do produkcji piwa, a proces zacierania rozkłada je na fitolityczną krzemionkę, na rozpuszczalne formy, więc ten napój jest bogaty w krzem .Dla porównania wina i likiery / alkohole mają niższe poziomy Si. Wysoki poziom naturalnej zawartości krzemu występuje również w niektórych warzywach, a mianowicie w fasoli (zielonej, kenijskiej, francuskiej), szpinaku i warzywach korzeniowych oraz niektórych ziołach.
Owoce zawierają niski poziom Si, z wyjątkiem bananów i suszonych owoców i orzechów. Jednak bardzo mało Si jest trawione w jelitach i udostępniane z bananów <2%). Owoce morza są również bogate w Si z najwyższymi poziomami omułków. Produkty pochodzenia zwierzęcego i mleczarskie mają niską zawartość krzemu .Wyższe poziomy występują w podrobach i mniej popularnych częściach żywności, takich jak mózg, serce, wątroba, płuca i nerki. Wysokie poziomy Si występują również w tętnicach, gdzie zachowują integralność wyściółki tkanki aorty.
Skrzyp polny– Equisetum arvense
Jest to roślina wieloletnia, o wysokości 40-60 cm. Bardzo wczesną wiosną wydaje ciemno słomkowe pędy zarodnikowe, a od kwietnia pędy płonne – jasnozielone przypominające miniaturki choinek. Skrzyp polny występuje całymi kępami na nieco zaniedbanych łąkach i pastwiskach oraz działkach, polach, miedzach, w ogrodach. Wartość leczniczą wykazuje ziele skrzypu polnego, a więc zielone pędy, które najczęściej ścina się około 5 cm od ziemi. Zbioru najlepiej jest dokonywać od drugiej dekady lipca do końca sierpnia, bo właśnie wtedy rośliny magazynują w swym składzie najwięcej krzemu. Pędy te wiąże się w niewielkie pęki i zawiesza w miejscach zadaszonych i przewiewnych.
Skrzyp polny oprócz cennych flawonoidów, posiada także kwasy fenolowe (np. wartościowy kwas chlorogenowy), fitos- terole, witaminę C oraz beta-D-glukan. Od dawna uchodzi też za skarbnicę minerałów (od 15 do 20%). Wiodące okazują się tu związki krzemu, a poza tym magnezu, potasu i żelaza. Nieocenione źródło krzemu. Skrzyp polny zapisał się w medycynie przede wszystkim jako niezastąpiony środek wspomagający pracę nerek. Udowodniono naukowo, że zwiększa on objętość moczu wydalanego w ciągu doby. Wraz z moczem usuwane są również toksyny i szkodliwe metabolity, np. mocznik.
Krzem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu
Skrzyp usuwa złogi wody nagromadzone w organizmie, które wywołują obrzęki nóg, rąk, twarzy, ogólną ociężałość. Roślina ta chroni przed odkładaniem się kamieni nerkowych. Doświadczenia pokazują, że chroni przed gromadzeniem się płynów ustrojowych w opłucnej i osierdziu, co zdarza się u ludzi starszych, z zaawansowaną miażdżycą ogólną i niewydolnością krążenia krwi. Roślina ta okazała się także niezastąpiona w utrzymaniu właściwej elastyczności i sprawności wszystkich naczyń krwionośnych, zwłaszcza tych włosowatych (to zasługa krzemu).
Od dawna roślinę tę wykorzystuje się, jako środek wzbogacający organizm w krzem, który jest niezbędny w wielu procesach metabolicznych organizmu. To właśnie ten trochę niedoceniany pierwiastek decyduje m. in. o zdrowiu naszych kości. Dzięki niemu skrzyp od dawna sprawdza się w leczeniu i zapobieganiu osteoporozie. Dobroczynny wpływ tej rośliny na naczynia krwionośne sprawia także, że stanowi on świetny lek poprawiający ukrwienie mięśnia sercowego oraz mózgu.
Leki ze skrzypu (np. sok) zaleca się chorym na nowotwory – po przebytych zabiegach chemio- i radioterapii. Są też pomocne w przeroście gruczołu prostaty i anemii. Skrzyp polny od wieków jest także wykorzystywany w kosmetyce. Tu najlepiej sprawdza się w przypadku nadmiernego wypadania włosów i przetłuszczania się ich, łojotokowego łupieżu oraz trądziku. Gotowe specyfiki na bazie skrzypu polnego można bez problemu kupić w aptekach i sklepach zielarskich.