Chyba najbardziej popularnym na polskich stołach jest piernik. Ten tradycyjny wypiek można upiec tak naprawdę na 1000 sposobów. Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie.
Potrzebne składniki
Przed zabraniem się do pieczenia należy upewnić się czy wszystkie składniki znajdują się w domowej spiżarni. Potrzebna będzie mąka, cukier, soda oczyszczona, skórka z dwóch cytryn, miód, jajka, cynamon i kardamon. Przyprawy można zastąpić gotową mieszanką do piernika. Jest ona równie aromatyczna.
Jak upiec piernik?
Pierwszym krokiem jest podgrzanie pół kilograma miodu i wymieszanie go z przyprawami. Ważne jest, żeby robić to na małym ogniu, powoli mieszając. Następnie trzeba ubić 5 jajek z 0,5 kilograma cukru. Piana powinna być gładka i sztywna. Teraz czas na mąkę - należy wyspać ją na stolnicę, zrobić w środku wgłębienie, w które wlewa się miód z przyprawami. Mąkę trzeba chwilę mieszać z miodem, a najlepiej zrobić to z wykorzystaniem noża (siekać mieszankę, aby miód połączył się z mąką i nie wypływał po bokach). Gdy powstałe ciasto odrobinę przestygnie, nastanie pora na dodanie ubitych jaj. Do tego dodaje się także skórkę startą z dwóch cytryn i pół łyżeczki sody oczyszczonej. Takie ciasto powinno się długo wyrabiać, aż jego konsystencja będzie gładka i jednolita. Zajmuje to nawet 15 minut, dlatego cierpliwość i siła mięśni rąk jest wyjątkowo ważna. Gotowe ciasto musi odpocząć przez około godzinę. Po tym czasie można je włożyć do wysmarowanych tłuszczem blach. Piec w temperaturze około 160 stopni przez godzinę. Najlepiej kontrolować poziom wypieczenia przeprowadzając test suchego patyczka.
Dodatki do piernika
Upieczony i ostudzony piernik można przekrajać i przekładać różnego rodzaju nadzieniami. Z jego smakiem dobrze komponują się powidła śliwkowe, wiśniowe. Spotyka się także wersje z czekoladowym nadzieniem lu kremem budyniowym. Piernik ze względu na swój aromat dobry jest także bez smakowych dodatków, polany prostą polewą czekoladową lub lukrem.