Decyzja o założeniu własnej działalności gospodarczej podejmowana jest przez coraz więcej osób. Prowadzenie własnej firmy posiada wiele zalet, aczkolwiek jest też ryzykowne, gdyż biznes może nie przynosić oczekiwanych efektów. Założenie firmy oraz wybór formy prawnej nie powinno być pochopną decyzją.

Data dodania: 2017-10-03

Wyświetleń: 845

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

 Rejestracja spółki zdalnie

Działalność gospodarcza w Polsce może zostać założona w różnych formach prawnych. Przed wyborem formy prawnej przyszły przedsiębiorca powinien rozważyć wszystkie możliwości, poznać wady i zalety każdej z nich, tak by dobrać odpowiednią do profilu swojej działalności. Przedsiębiorcy mogą założyć jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub spółki handlowe, do których zaliczamy spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki akcyjne.

Osoby, które zdecydowały się na otworzenie własnej firmy, mogą zarejestrować działalność lub kupić gotowy biznes. Polskie prawo przewiduje możliwość rejestracji spółek tradycyjnie oraz przez Internet, jednak ta opcja dostępna jest tylko dla spółki jawnej, spółki komandytowej i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Decydując się na prowadzenie działalności w jednej z tych form, warto zdecydować się na zdalną rejestrację.

Rejestracja spółki zdalnie jest bardzo korzystna. Pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Odbywa się ona bez udziału notariusza, dzięki czemu nie trzeba martwić się wysokimi kosztami notarialnymi związanymi z umową spółki. Wszystkie dokumenty generowane są automatycznie po wprowadzeniu danych.

Zdalne zakładanie spółek możliwe jest od początku 2012 roku dzięki specjalnej platformie teleinformatycznej udostępnionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Pierwszym krokiem podczas rejestracji spółki przez Internet jest założenie konta na platformie S24, co ważne musi to zrobić każda z osób podpisujących wniosek o rejestrację działalności. Następnie przyszli przedsiębiorcy wypełniają dostępne na stronie formularze danymi firmy oraz wybierają odpowiedni sąd rejonowy. Wygenerowane dokumenty należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym poświadczonym ważnym certyfikatem lub podpisem za pomocą profilu zaufanego.

Rejestracja spółki w ten sposób trwa maksymalnie 24 godziny od chwili przesłania wniosku do wybranego sądu rejonowego. Po założeniu spółki przedsiębiorcy muszą dopełnić kilku innych obowiązków m.in. pokryć kapitał zakładowy, założyć konto w banku oraz zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5%.

Rejestracja spółki zdalnie to wygodny sposób na założenie własnej działalności, dlatego decyduje się na niego coraz więcej osób. Warto jednak pamiętać, że założenie spółki przez Internet skutkuje koniecznością wniesienia wkładów jedynie pieniężnych, nie ma możliwości wniesienia aportu, a w przypadku spółki jawnej możliwa jest jedynie reprezentacja dwuosobowa dwóch wspólników lub wspólnik i prokurent.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena